Szukaj

Stany Zjednoczone: metadon odpowiedzialny za 30% zgonów z powodu przedawkowania

Podziel się
Komentarze0

Metadon jest syntetycznym lekiem opioidowym przeciwbólowym, dostępnym na receptę, który ma odpowiadać za 30% zgonów z powodu przedawkowania w Stanach Zjednoczonych, jak ujawniają centra CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób).Autorzy raportu posłużyli się danymi narodowymi, zbieranymi w latach 1999 – 2010 oraz danymi na temat 13 stanów pokrytych systemem nadzoru zgonów związanych z lekami.

Raport zauważa również, iż liczba recept na metadon, przepisywanych przez lekarzy w celu leczenia bólu, znacznie wzrosła w ciągu ostatnich lat.

Co więcej, liczba przypadków przedawkowania oraz związanych z tym zgonów z powodu nieterapeutycznego zażywania tego syntetycznego leku opioidowego, również znacząco wzrosła.


Badanie ujawnia, iż metadon faktycznie jest związany z większymi zagrożeniami niż inne leki analgetyczne. Akumuluje się on bowiem w organizmie i zakłóca pracę układu oddechowego oraz rytmu serca.

Centra CDC precyzują, że cztery zgony na 10, do których dochodzi w wyniku przedawkowania leku przeciwbólowego, są spowodowane metadonem.

Na samym początku, metadon nie był używany jako lek przeciwbólowy, albowiem był terapią stosowaną skutecznie i bezproblemowo w celu leczenia uzależnienia od... opioidów.

Jak podkreśla dr Thomas Frieden, dyrektor CDC, to właśnie zastosowanie metadonu jako leku przeciwbólowego stanowi największy problem.

- Metadon używany jako substytut heroiny w leczeniu odwykowym nie jest kłopotliwy - dodaje dr Thomas Frieden.

Komentarze do: Stany Zjednoczone: metadon odpowiedzialny za 30% zgonów z powodu przedawkowania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz