Szukaj

Społeczny kontakt uśmierza ból związany z uszkodzeniem nerwu

Podziel się
Komentarze0

Towarzystwo ludzi może pomóc nam w uśmierzaniu bólu spowodowanego uszkodzeniem nerwów, jak pokazuje nowe badanie przeprowadzone na zwierzętach. Prace przeprowadził doktorant Adam Hinzey z Ohio State University.Okazało się, że gryzonie, które mieszkały w klatce z inną myszą, wykazywały mniejszą wrażliwość na ból oraz mniej oznak zapalenia w układzie nerwowym po operacji, która dotknęła ich nerwy, w porównaniu do myszy odizolowanych od wszelkiego towarzystwa.

Gryzonie te doświadczały specyficznego bólu związanego z nerwami, zwanego jako allodynia. Termin ten oznacza reakcję na bodziec, który normalnie nie wywołuje żadnej odpowiedzi u zdrowego osobnika.

Adam Hinzey opowiada: kiedy myszy były samotne i pod wpływem stresu, doświadczały większego zapalenia oraz zachowań charakterystycznych dla allodynii. Kiedy zaś myszy miały partnerów, zarówno zapalenie, jak i allodynia, były mniejsze.


Jest to bardzo ważne badanie, ponieważ ponad 20 mln Amerykanów doświadcza nerwobólu znanego jako neuropatia peryferyczna. Jest to konsekwencja różnych kondycji medycznych, takich jak cukrzyca albo trauma (uraz rdzenia kręgowego, na przykład).

Niestety, ból ten jest przewlekły, a chorzy mają bardzo mało leków do dyspozycji.

Lepsze zrozumienie znaczenia społecznych relacji dla uśmierzania bólu może doprowadzić do opracowania skuteczniejszych terapii, sugeruje Hinzey.

Naukowiec ten przedstawił swoje doświadczenie w trakcie konferencji prasowej w Nowym Orleanie, na corocznym spotkaniu naukowym Neuroscience 2012, organizowanym przez Society of Neuroscience.

Komentarze do: Społeczny kontakt uśmierza ból związany z uszkodzeniem nerwu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz