Szukaj

Sok z grejpfruta i lekarstwo: koktajl, którego należy unikać

Podziel się
Komentarze0

Mieszanka soku z grejpfruta oraz lekarstwa może być niebezpieczna, przypomniała francuska agencja AFSSAPS. Sok owocowy może w rzeczywistości wchodzić w interakcje z niektórymi aktywnymi molekułami w lekarstwach, zmniejszając bądź zwiększając ich działanie na organizm. Jak zwykle więc, pamiętajcie, aby dobrze czytać ulotkę!

Nie jest to nowina, ale zjawisko zdaje się rozprzestrzeniać, dlatego należy po raz kolejny stwierdzić: conajmniej problematyczne jest, albo nawet niebezpieczne, picie soku z grejpfruta, zażywając jednocześnie niektóre lekarstwa.

Francuska Agencja ds. bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych (AFSSAPS, Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé) przyciąga dziś uwagę opinii publicznej do tego zagrożenia – słabo dziś znanego – związanego z łączeniem soku z lekiem Rasielz, który jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Kiedy więc na ulotce napisane jest, iż należy dany lek popijać wodą, lepiej dostosować się do tej rady...

Zażywanie soku grejpfrutowego w rzeczywistości, ma prowokować naprawdę poważne zmniejszenie stężenia leku Rasilez we krwi. Co, oczywiście, tak samo redukuje skuteczność tego medykamentu. Ten nowy przykład możliwej interakcji między sokiem grejpfrutowym a lekarstwami, bardzo poważnie niepokoi francuską agencję AFSSAPS.


Zawsze czytać ulotkę

Agencja AFSSAPS przypomina, w rzeczywistości, iż nie chodzi o nowe zjawisko. A przede wszystkim, iż sposób, w jaki objawiają się te interakcje, jest bardzo nierówny.

Na przykład, picie soku grejpfrutowego z lekarstwami stosowanymi w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi (simwastatyna...) może, w przeciwieństwie do zjawiska obserwowanego z lekiem Rasilez, aż 15 razy zwiększyć absorpcję tego leku i spowodować ciężkie uszkodzenia mięśni. Zagrożenie jest więc naprawdę poważne.

Niezależnie od tego, czy sok grejpfrutowy hamuje, czy też zwiększa efekt działania leków, jest to bardzo niepokojące, podkreślają specjaliści.

Okazuje się również, iż sok grejpfrutowy może spowodować różne ciężkie dolegliwości. Agencja AFSSAPS przypomina więc w ten sposób, że regularna konsumpcja soku grejpfrutowego z lekarstwami immunosupresyjnymi, zażywanymi przeciwko odrzutom przezczepów (tacrolimus, cyklosporyna...), może uszkodzić nerki.

Podsumowując, jeśli zażywanie tych leków dotyczy ciebie, unikaj picia soku grejpfrutowego w ciągu dwóch godzin poprzedzających zażycie leku, i ogranicz również konsumpcję soku do jednej czwartej litra dziennie. I naturalnie, czytaj zawsze ulotkę dołączoną do lekarstwa, zanim weźmiesz lek, niezależnie od tego, jaki by to nie był rodzaj leku. Na wszelki wypadek.

Komentarze do: Sok z grejpfruta i lekarstwo: koktajl, którego należy unikać

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz