Szukaj

Soczewki kontaktowe pozwalające widzieć jak Terminator

Podziel się
Komentarze0

Naukowcom już udało się skonstruować soczewki kontaktowe, mogące działać jak ekran wyświetlający, ale po raz pierwszy w historii naukowcom udało się stworzyć prototyp zasilany falami radiowymi. I prototyp ten skutecznie działał na rogówce królika. Ten ekran wyświetlający jest na tę chwilę zredukowany do ... jednego piksela.


Czy któregoś dnia zobaczymy, jak informacje będą się wyświetlać w czasie rzeczywistym w naszym polu widzenia, na obraz T-800 Terminatora? Bardzo prawdopodobne, jeżeli uwierzymy ostatniej publikacji artykułu, który pokazuje ostatnie postępy dokonane przez badaczy, których zgromadził wobec siebie Babak Parviz.

Zespół ten zaczął konstruować soczewki kontaktowe dla środowiska wirtualnego, już w 2008 roku. W tamtej epoce, zrealizowane urządzenie nie mogło funkcjonować na rogówce królików, które posłużyły do tych testów, ponieważ nie odżywiało ich żadne źródło energii.

Nie chodziło w rzeczywistości o nic innego jak tylko o przestudiowanie tolerancji na soczewki kontaktowe z politereftalanu etylenu (PET, butelki plastikowe) na których został zamontowany obwód elektryczny z wieloma diodami wyświetlającymi.

Dzisiaj, badaczom się udało, tak jak to przewidywali, opracowć soczewki kontaktowe podobne, ale odżywiane falami radiowymi, przechwytywanymi przez antenę, która otacza soczewkę wzdłuż jej krawędzi. Na tę chwilę, jedynie jeden piksel zbudowany z diody LED niebieskiej został powiązany z mikrosoczewkami Fresnel.


W rzeczywistości, bez tego urządzenia, biorąc pod uwagę, że dystans ogniskowej oka jest jaki jest, ekran zbudowany z prostych pikseli byłyby postrzegany jako płynny przez osobę noszącą soczewkę.

GPS albo poziom glukozy na ekranie soczewki kontaktowej

Jeśli nawet testy na królikach okazały się znów pozytywne, to plastikowe soczewki kontaktowe nie pozwalają oczom oddychać, a to jest niezbędne, jeżeli chcemy uniknąć uszkodzenia rogówki oka.

Pozostaje jeszcze tylko skonstruować ekran z większą liczbą pikseli i przeprowadzić testy na człowieku. Nic prostszego.

W momencie, kiedy Honda zaprezentowała ostatni swój wynalazek, czyli ulepszoną wersję robota Asimo, a firma IBM chip synaptyczny, możemy się teraz zapytywać, czy technologia ze świata Terminatora nie jest w zasadzie już na wyciągnięcie ręki?

To, co jest pewne, to fakt, że takie soczewki kontaktowe, gdyby udało się je stworzyć, byłyby użyteczne w wielu dziedzinach. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o wojsko.

Poza tym, że wyświetlają one bezpośrednio drogę, którą pieszy, zagubiony w mieście, powinien podążać, to soczewki te mogłyby również uprzedzać bezpośrednio pacjenta o danej anomalii w składzie jego krwi albo o dysfunkcjonowaniu jednego z jego organów, a to wszystko dzięki bioczujnikom, które zintegrowane są z ciałem.

Komentarze do: Soczewki kontaktowe pozwalające widzieć jak Terminator

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz