Szukaj

Śmierć gronkowca w Internecie

Podziel się
Komentarze0

Nawiązując do tematu Światowego Dnia Zdrowia „Oporność mikroorganizmów i jej globalne rozprzestrzenianie się” – 4 kwietnia na Uniwersytecie w Southampton odbyła się na żywo transmisja eksperymentu pokazującego jak, w ciągu kilku minut, miedź likwiduje bakterie MRSA będące jednymi z najbardziej znanych superzarazków opornych na antybiotyki.


Eksperyment się udał, gronkowiec, prawdziwa zmora europejskiego szpitalnictwa, zginął w kilka minut. Transmitowany na żywo w Internecie test, jaki przeprowadził prof. Bill Keevil dyrektor Environmental Healthcare z Uniwersytetu w Southampton, dla wielu internautów mógł być zaskoczeniem.

Na dwóch płytkach, miedzianej i ze stali nierdzewnej, pod mikroskopem umieszczono drobnoustroje gronkowca złocistego, bakterii będącej w europejskich szpitalach synonimem zakażeń, nierzadko kończących się śmiercią pacjentów. Po niespełna 8 minutach płytka z miedzi była już całkowicie oczyszczona z bakterii. Na drugiej, ze stali nierdzewnej gronkowiec pozostawał w niezmienionej ilości.

Eksperyment podsumował wieloletnie badania, zapoczątkowane w 1994 roku przez prof. Billa Keevila, potwierdzone w wielu ośrodkach badawczych i podczas badań klinicznych na świecie. Gronkowiec, ale i szereg innych drobnoustrojów, powodujących choroby zakaźne (m.in. bakterie E. Coli, Salmonella Enteritidis, Legionella Pneumophilia, Clostridium Difficile czy wirus grypy typu A) ginie w ciągu kilku minut na powierzchniach z przciwdrobnoustrojowej miedzi.

Na powierzchniach ze stali – a to najczęstszy materiał konstrukcyjny szpitalnych klamek, okuć drzwiowych, poręczy, łóżek itp.– drobnoustroje są w stanie przeżyć kilka dni. Te kilka dni to realne niebezpieczeństwo zarażenia się groźnymi chorobami. Jak wielkie? W 80 procentach, jak wynika z badań, drobnoustroje przenoszone są przez dotyk. W skali europejskiej to 4/5 z 4 mln infekcji, z których średnio co dziesiąta kończy się śmiercią. Fenomen błyskawicznego likwidowania groźnych wirusów i bakterii związany jest z właściwościami miedzi. Uszkadza ona błonę komórkową drobnoustrojów i przeciąża je jonami miedzi. Zablokowane w ten sposób procesy metaboliczne powodują ich śmierć.


Co istotne, ten proces odbywa się niemal w każdych warunkach atmosferycznych. Profesor Bill Keevil stwierdził po eksperymencie: Ponieważ pojawiają się coraz bardziej oporne bakterie, a wyczerpują nam się leki na infekcje, które są nimi powodowane, musimy zrobić wszystko co w naszej mocy w celu zapobieżenia ich rozprzestrzenieniu. Miedź jest potężnym środkiem antybakteryjnym, który szybko i trwale redukuje ilość bakterii na jej powierzchni. Przedstawiliśmy to tutaj, w laboratorium.


Skrót najważniejszych informacji po eksperymencie:

Aby zobaczyć najważniejsze fragmenty programu w sieci, wejdź na www.antimicrobialtouchsurface.com
  • Każdego roku około 7 milionów ludzi na świecie nabywa zakażenia związane z opieką zdrowotną (HAI), a z 4 milionów zakażonych w Europie, około 37.000 ludzi umiera.
  • 10 milionów bakterii MRSA zabarwionych barwnikiem fluorescencyjnym zostało nałożonych na kawałek miedzi wielkości 1cm² oraz na kawałek stali nierdzewnej wielkości 1cm² (kontrola) w celu porównania przeżywalności.
  • Jest to dziesięć tysięcy razy więcej niż liczba bakterii normalnie spotykanych np. na klamkach drzwi szpitalnych.
  • Próbki zostały zbadane pod mikroskopem interferencyjnym z systemem kontrastu Nomarskiego (EDIC), który pokazywał żywe bakterie jako jaskrawo zielone kropki.
  • Liczba zielonych kropek była porównywana co minutę przez okres 10 minut, a rezultaty były fotografowane i wyświetlone na ekranie plazmowym.
  • Po 10 minutach, podczas gdy liczba i jasność zielonych kropek pozostawała taka sama od początku eksperymentu na stali nierdzewnej, próbki miedzi okazały się całkowicie czarne, co oznaczało, że wszystkie bakterie MRSA były martwe.
Uczestnicy prezentacji:
  1. Profesor Bill Keevil (lider) – Dyrektor Environmental Healthcare, University of Southampton
  2. Saul Faust (adjudicator) – Dyrektor, Wellcome Trust Clinical Research Facility, University of Southampton
  3. Emma Goode i Samuel Collins (prowadzący prezentację) – University of Southampton Cathy Smith (prezenter)
Dodatkowe informacje

Uniwersytet w Southampton jest wiodącą instytucją edukacyjną i naukową w Wielkiej Brytanii, o światowej renomie w dziedzinie wiodących badań i nauki w szerokim zakresie tematów inżynieryjnych, nauk ścisłych, nauk społecznych, ochrony zdrowia i nauk humanistycznych.

Komentarze do: Śmierć gronkowca w Internecie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz