Szukaj

Ślepota: odzyskać wzrok dzięki okularom

Podziel się
Komentarze0

Osoby ślepe być może odzyskają któregoś dnia wzrok, i to przy pomocy zwykłej pary okularów. Będzie to możliwe dzięki postępom medycznym i technologicznym. Zespół badaczy izraelskich z instytutu technologicznego w Hajfie opracował właśnie prototypowe okulary, które są w stanie stymulować wzrok u osób cierpiących z powodu degeneracyjnych chorób siatkówki oka.Degeneracyjne choroby siatkówki to jedna z głównych przyczyn ślepoty w krajach zachodu.

Badanie ukazało się w przeglądzie naukowym Nature Communication.

Wynalazcy wyjaśniają w artykule, w jaki sposób udało im się, posługując się zasadami optogenetyki, czyli mieszanki optyki i genetyki, stworzyć okulary, które rejestrują – przy pomocy kamery – widziane obrazy i przekazują je w czasie rzeczywistym do projektorów holograficznych, zainstalowanych na oprawkach.


Uzyskane w ten sposób hologramy w wysokiej rozdzielczości są następnie przesyłane na siatkówkę oka i pozwalają „obejść” problem dysfunkcjonalnych fotoreceptorów.

Technika ta jest bardzo zaawansowana, bez wątpienia. Zdaniem badaczy, powinna z czasem zastąpić zabiegi chirurgiczne i implanty siatkówki, stosowane do tej pory. Musimy tylko poczekać, żeby prototyp w ogóle trafił na rynek.

Komentarze do: Ślepota: odzyskać wzrok dzięki okularom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz