Szukaj

Skrzyżowanie człowieka i świni

Podziel się
Komentarze0

Władze brytyjskie wyraziły zgodę na kontrowersyjny eksperyment. Uczeni z angielskiego Uniwersytetu Warwick zamierzają tworzyć zarodki będące skrzyżowaniem człowieka i świni. Badania potrwają 12 miesięcy i mają pomóc w odkryciu sposobów leczeniu wrodzonych wad serca u człowieka.Jak pisze dziennik "Polska The Times" to już trzecie tego typu pozwolenie wydane przez Urząd Płodności i Embriologii Człowieka (HFEA) powołany w Wielkiej Brytanii w latach 90. To organ nadzorujący kliniki leczenia bezpłodności oraz badania biotechnologiczne. Jakkolwiek szalenie i kontrowersyjnie by nie wyglądał projekt naukowców z Uniwersytetu Warwick, to mają oni jednak szczytny cel. Chodzi o zrozumienie mechanizmu kardiomiopatii, grupy uwarunkowanych genetycznie chorób mięśnia sercowego. Pozwoli to m.in. na stworzenie nowych leków na takie schorzenia.


Naukowcy chcą się przyjrzeć kardiomiopatii na najwcześniejszym etapie jej powstawania. Ponieważ badania na ludzkich embrionach byłyby naganne etycznie, naukowcy postanowili posłużyć się zarodkami hybrydowymi, ludzko-świńskimi. Stworzą je, umieszczając ludzkie DNA wewnątrz jajeczek pobranych od zwierzęcia. Świnie są bowiem bardzo podobne do człowieka pod względem fizjologii - czytamy w Polsce". - Od chorych na kardiomiopatię pobierzemy komórki skóry, którymi następnie zapłodnimy świńskie komórki jajowe, pozbawione uprzednio jądra i zawartego w nim materiału genetycznego. W ten sposób stworzymy hybrydowe embriony - tłumaczy prof. Justin St. John z Uniwersytetu Warwick.

Następny etap badań będzie jeszcze trudniejszy. Uczeni chcą usunąć z zarodków pozostałą część świńskiego DNA zawartego w mitochondriach, czyli strukturach komórki odpowiedzialnych za przemianę materii. Taka operacja pozwoli stworzyć hybrydy bardziej podobne do zarodków ludzkich, co poprawi skuteczność badań. ("Polska The Times").

Komentarze do: Skrzyżowanie człowieka i świni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz