Szukaj

Skrining pomaga zobaczyć, kto jest zagrożony demencją

Podziel się
Komentarze0

Wczesne wykrywanie ostrzegawczych oznak demencji może być trudną sprawą, ale istnieje wiele różnych typów badań skriningowych, pozwalających zbadać funkcje kognitywne naszego umysłu. Chodzi tutaj więc o szybkie i proste testy na pamięć oraz na umiejętności myślenia.A testy te pomagają lekarzom zdecydować, czy jest już czas – czy też może jeszcze nie – na zlecenie bardziej dogłębnych badań.  I czy mamy się czym niepokoić.

Jak sprawdzić swoją pamięć: krótki test

Jeden przykład takiego testu: powiedz danej osobie trzy przypadkowe słowa. Następnie zmierz czas w jakim ta osoba może narysować tarczę zegara ze wskazówkami ustawionymi na godzinie 11:10. Natępnie zapytaj ją, jak wiele z tych początkowych słów ta osoba ciągle pamięta, po tak rozpraszającym zadaniu jak rysowanie zegara.


Amerykańskie stowarzyszenie choroby Alzheimera (Alzheimer’s Association) pracuje z ekspertami z całego kraju, aby zidentyfikować, które z narzędzi skryningowych działa najlepiej w rękach lekarzy pierwszego kontaktu, jak wyjaśnia wiceprzewodnicząca stowarzyszenia, pani Beth Kallmyer.

Jednakże, poza tymi testami skryningowymi, dodaje jeszcze specjalistka, jedną z najważniejszych rzeczy, jaką może zrobić doktor, to zapytanie pacjenta, czy jego codzienne życie zmieniło się ostatnio w jakiś sposób.

To jest coś, co osoba dotknięta demencją może albo nie może zauważyć, albo też być zbyt przerażona, aby odpowiedzieć szczerze,
mówi wiceprzewodnicząca stowarzyszenia Alzheimer’s Association, dlatego też konsultacja z członkiem rodziny takiej osoby również może być bardzo pomocna w diagnozie.

Prawda jest taka, że to wszystko jest bardzo zwodnicze, mówi pani Beth Kallmyer. Kiedy masz spotkanie z lekarzem, które trwa poniżej trzydziestu minut, a nawet może trwać niecałe piętnaście minut, tego typu sprawy są wielkim wyzwaniem, podsumowuje pani Beth Kallmyer.

Komentarze do: Skrining pomaga zobaczyć, kto jest zagrożony demencją

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz