Szukaj

Skóra wymieszana na jedwabiem i odporna na kule

Podziel się
Komentarze0

Badaczom udało się stworzyć skórę ludzką wzmocnioną jedwabiem produkowanym przez pająki. Jest ona aż cztery razy bardziej odporna niż kevlar. Może nawet, jak zapewniają wynalazy, zatrzymywać kule. Takie z pistoletu.Skóra ludzka, która byłaby w stanie zatrzymywać kule, przy niewielkiej pomocy genetyki i pająków. Albowiem, jest ona faktycznie wymieszana z tą samą proteiną, którą znajdujemy w sieci pająka. Taką ludzką skórę stworzyli w laboratorium naukowcy i ma ona być w stanie odeprzeć uderzenia.

Projekt ten zyskał sobie miano „2,6g 329m/s”, co odnosi się do wagi i do prędkości kuli kaliber 22, jak wyjaśnia holenderska pani naukowiec, Jalila Essaidi.

Science fiction w starciu z rzeczywistością

Jednakże, jeżeli nawet materiał wydawał się naprawdę kuloodporny przy pierwszym doświadczeniu, to jednakże kula ta nie została wystrzelona z pełną prędkością. Tak naprawdę bowiem, kiedy kula osiągnęła swoją prędkość maksymalną, czyli 329 metrów na sekundę, przeszła przez materiał, jak ujawnia New Scientist.


Jednakże, pierwsze rezultaty eksperymentów nad tą nową, zmodyfikowaną skórą okazały się obiecujące w oczach badaczy. Celem końcowym tego badania było w rzeczywistości zastąpienie molekuły keratynowej, zawartej w komórkach skóry ludzkiej, przez jedwab tkany przez pająka.

Jedwab ten jest przede wszystkim produkowany w Stanach Zjednoczonych, w Utah, następnie zwijany jest w Korei, a następnie robi się z niego tkaninę w Niemczech. Ostatni etap polega na sprawieniu, żeby warstwa skóry narosła wokół próbki jedwabiu. A to zajęło około pięciu tygodni.

Jak przypomina to holenderska naukowiec, pani Jalila Essaidi, jedwab był przez wieki używany przez niektóre populacje ludzkie. Służył on do ochrony albo do wzmacniania broni w czasie walki. Według niej, możliwe jest więc stworzenie człowieka odpornego na kule, po prostu poprzez dodanie do jego genomu genu, który pozwala pająkom produkować jedwab.

Czy to jest science-fiction? Być może, ale mamy teraz pogląd na to, czym jest transhumanizm, dzięki wymieszaniu matrycy jedwabiu pajęczego kuloodpornego ze skórą ludzką, stworzoną in vitro, skomentowała pani naukowiec.

Komentarze do: Skóra wymieszana na jedwabiem i odporna na kule

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz