Szukaj

Silne mięśnie to silne kości!

Podziel się
Komentarze0

Wraz z wiekiem, gęstość kości spada, co podnosi ryzyko złamań, przede wszystkim – szyjki kości udowej, ale również kręgów kręgosłupa. Wiemy od dawna, że regularne ćwiczenia fizyczne, redukują ryzyko nadciśnienia, depresji, cukrzycy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Poza tym, kształtują sylwetkę i wzmacniają mięśnie oraz ograniczają ryzyko otyłości.Sporty praktykowane ostrożnie, takie jak szybki marsz, pływanie, przechadzka czy jazda na rowerze, nie zagrażają naszemu zdrowiu. Wręcz przeciwnie - oferują nam same korzyści!

Nowe badanie, opublikowane w przeglądzie naukowym Journal of Bone and Mineral Research ujawnia, iż zdrowe mięśnie zazwyczaj oznaczają zdrowe, solidne kości.

Lekarze amerykańscy z kliniki Mayo Clinic zainteresowali się 272 kobietami oraz 317 mężczyznami w wieku od 20 do 97 lat. Dla każdego z nich opracowali precyzyjny pomiar masy mięśniowej oraz przeprowadzili badanie gęstości kości, posługując się technikami obrazowania.


W ten sposób zaobserwowali, iż silniejsza masa mięśniowa była zawsze skorelowana z silnymi kośćmi, przede wszystkim na poziomie kręgosłupa, kości udowej, kości piszczelowej, a także na poziomie przedramion.

Marker osteoporozy

Przy okazji, naukowcy amerykańscy odkryli marker osteoporozy, który dotyczy przede wszystkim mężczyzn. Stwierdzono, że poziom IGFBP-2 we krwi jest związany z niską masą mięśniową (u obydwu płci). Oznacza to, że jest to dobry marker pozwalający ocenić jakość mięśni i kości.

Niektóre ćwiczenia fizyczne poprawiają masę kości, ale korelacja całkowicie naturalna między gęstością kości a siłą mięśni nigdy jeszcze nie została udowodniona w sposób równie rygorystyczny.

Stan mięśni oraz kości jest sprawą niezwykle istotną dla osób starszych. Słabe mięśnie oznaczają większe ryzyko upadku, co u osoby kruchej na poziomie kości, może skutkować złamaniami oraz utratą niezależności.

Na tę chwilę, poza ćwiczeniami fizycznymi, nie mamy innych możliwości wzmacniania naszych mięśni. Naukowcy prowadzą badania, które mają na celu odkrycie leków mogących naśladować efekt ćwiczeń fizycznych w przypadku tych chorych, którzy cierpią z powodu rozmiękania kości.

Komentarze do: Silne mięśnie to silne kości!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz