Szukaj

Sezon na owoce

Podziel się
Komentarze0

Już niedługo, w naszych sklepach pojawią się pierwsze letnie owoce. Stragany wypełnią się świeżymi, uwielbianymi przez większość z nas, truskawkami, malinami i czereśniami. Choć nawet dzieci wiedzą, że owoce są zdrowe i zawierają mnóstwo witamin, warto bliżej przybliżyć sobie ich dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.


  • AGREST (Ribes grossularia L..) - 100 g owoców dostarcza 46 kcal

Owoce agrestu to źródło ogromnej ilości witamin, przede wszystkim witaminy C i E, ale także karotenoidów (prekursorów witaminy A) oraz witamin z grupy B i P. Obecne są w nich także kwasy organiczne, głównie kwas cytrynowy oraz składniki mineralne: potas, sód, wapń, fosfor, magnez, żelazo, siarka i molibden. W skład owoców agrestu wchodzą również serotoniny, garbniki i antocyjany.

Owoce charakteryzują się także obecnością dużej ilości skrobi, błonnika i pektyn, które powlekają błony śluzowe przewodu pokarmowego oraz chłoną wodę, przez co zwiększają swoją objętość, regulując wypróżnienia. Właściwość ta znalazła zastosowanie w leczeniu otyłości.

Owoce agrestu, zwane niekiedy winogronami północy, poza działaniem przeczyszczającym, posiadają właściwości moczopędne i oczyszczające, co może pomóc w walce z nadciśnieniem (także dzięki obecności serotonin) i obrzękami. Dzięki związkom mineralnym, które pobudzają odkwaszanie krwi i tkanek, stosowane są wspomagająco w leczeniu podagry, reumatyzmu i przewlekłych stanów zapalnych skóry. 

Z kolei, w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, agrest bywa wykorzystywany jako środek przeciwbólowy.  Duża zawartość witaminy C sprawia, że agrest jest doskonałym lekiem na przeziębienie. Ponadto wskazany jest w chorobach płuc i stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Dawniej był także zalecany przy często występujących krwotokach i nadmiernie obfitych miesiączkach. Rówież kosmetyce nie są obce dobrodziejstwa agrestu. Maseczka z jego świeżych owoców, dzięki obecności kwasów organicznych działa oczyszczająco i wybielająco.

Najwięcej korzyści dla naszego zdrowia przyniesie spożywanie surowych owoców. Jednak warto także przygotowywać przetwory, by cieszyć się smakiem i pozytywnym wpływem agrestu na nasze zdrowie, przez cały rok. Dzięki obecności pektyn owoce te nadają się idealnie do przyrządzania dżemów, marmolad,  powideł i galaretek. Mniej dojrzałych owoce można kandyzować lub wykorzystać do zrobienia kompotu. Agrest można również przechowywać w postaci zamrożonej.


  • CZEREŚNIA (Prunus avium L.) - 100 g owoców dostarcza  60 kcal

Czereśnia, dawniej zwana trzśnią lub krześnią, wydaje bogate w garbniki owoce. Aż 80% ich składu stanowi woda, dlatego są doskonałe dla osób odchudzających się. Pozostałe, pozorne 20% to całe bogactwo cennych składników odżywczych, m. in. witamin (C, A, PP oraz witamin z grupy B) i minerałów (fosforu, wapnia, magnezu, siarki, chloru, sódu, cynku, miedzi i jodu). Owoce czereśni zawierają także pektyny (głównie protopektynę) i niemal wszystkie kwasy organiczne, jednak w stosunkowo niewielkich ilościach. Obecne są za to duże ilości wielofenolowych prekursorów katechiny, leukoantycjanów, trójterpenów, flawonoidów i glikozydów fenolowych.


Korzystny wpływ na trawienie i pracę przewodu pokarmowego, czereśnie zawdzięczają zawartości kwasów organicznych. Znajdujący się w owocach jod ma duże znaczenie dla prawidłowej pracy tarczycy i jest wykorzystywany w profilaktyce choroby Basedowa. Potas z kolei pozwala na wykorzystanie owoców w wspomaganiu leczenia chorób krążenia, serca i wątroby. Obecne w czereśniach witaminy i sople mineralne (głównie żelazo, wapń i fosfor) odgrywają znaczącą rolę w tworzeniu tkanki kostnej oraz zębów.

Ponadto działają krwiotwórczo, co jest szczególnie ważne dla kobiet ciężarnych i małych dzieci. Duża zawartość garbników pozwala na zmniejszenie procesów zapalnych przewodu pokarmowego. O czereśniach nie powinny także zapominać osoby cierpiące na dnę moczanową. Owoce czereśni mają także działanie przeciwwirusowe, antyreumatyczne i uspokajające. Wpływają również korzystnie na cerę, i cebulki włosowe.

Z czereśni warto przygotowywać konfitury, kompoty i nadzienia do ciast, sałatek, a także nalewek. Warto jednak pamiętać by świeżych owoców nie popijać dużą ilością wody, gdyż mogą wywołać rozwolnienie oraz nie spożywać ich przed posiłkiem mięsnym, gdyż utrudniają jego trawienie.


  • PORZECZKA CZARNA (Ribes nigrum) - 100 g owoców dostarcza 48 kcal
Owoce czarnej porzeczki to przede wszystkim niezwykle cenne źródło witaminy C (w 100 g owoców znajduje się aż 50-400 mg, a nawet 2000 mg tej witaminy) i P. Zawiera także wit. E, B, PP, K, D, karotenoidy oraz liczne biopierwiastki (głównie potas, sód, wapń, fosfor i magnez). W porzeczkach obecne są ponadto rzadko występujące w innych owocach pierwiastki, takie jak: siarka, chlor, żelazo, cynk, miedź, bor, jod, kobalt czy mangan.
Czarna porzeczka zalecana jest w przeziębieniach, infekcjach bakteryjnych, anginie. Wspomaga leczenie reumatyzmu i gośćca.

Działa moczopędnie i zapierająco, dzięki czemu znalazła zastosowanie w zwalczaniu biegunek, a także w stanach zapalnych nerek, w kamicy nerkowej i obrzękach. Obecne w owocach witaminy, szczególnie C i P, mają korzystny wpływ na elastyczność naczyń oraz wzmacniają mięsień sercowy. Zalecane są wobec tego w profilaktyce chorób serca, miażdżycy i nadciśnienia.

Warto pamiętać o tych owocach również w przypadku anemii, ze względu na zawartość żelaza. Czarne porzeczki nie są natomiast wskazane we wrzodach i nieżytach żołądka z nadkwaśnością, z powodu obecnych w nich kwasów organicznych i celulozy.  Zawartość kwasów jest z kolei wykorzystywana w kosmetyce, gdzie porzeczki mogą pełnić rolę

  • TRUSKAWKA (Fragaria ananassa Duch) - 100 g owoców dostarcza 33 kcal

Truskawki, to owoce niezwykle bogate w witaminę C i witaminy z grupy B (B1, B2, B3), a także niewielkie ilości wit. A. Ponadto zawierają takie pierwiastki, jak potas, wapń, magnez, żelazo, mangan, a nawet miedź i siarkę. 

Truskawki korzystnie wpływają na czynność przewodu pokarmowego, regulują bowiem pracę wątroby i wydzielanie żółci. Ponadto, dzięki dużej ilości witamin i soli mineralnych mają działanie wzmacniające. Wskazane są w przypadku dolegliwości ze strony układu moczowego (ze względu na właściwości moczopędne) i wątroby. Charakteryzują się także działaniem przeciwreumatycznym i hemostatycznym.

Ważne jest by pamiętać myć owoce przed ich obraniem, by nie straciły swoich cennych składników odżywczych. Z truskawek można sporządzić wiele smacznych przetworów - konfitur, kompotów, dżemów, a także win, nalewek i likierów. Dobrym sposobem ich przechowywania jest również mrożenie.


Żródło:

Karabela M.: Agrest. Panacea 2009; 2(27)
Karabela M.: Czereśnia znana i nieznana. Panacea 2008; 2(23)
Karabela M.: Czarna porzeczka. Panacea 2008; 2(22)
Karabela M.: Truskawka. Panacea 2006; 2(15)
Matławska I.: Farmakognozja. AM Poznań 2008
Górska J.: Apteka natury. Wyd. Morex, Janki

Autor: Marta Grochowska

Komentarze do: Sezon na owoce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz