Szukaj

Seksualne porozumienie wśród par gejowskich może zapobiegać zarażeniu się wirusem HIV

Podziel się
Komentarze0

Większość gejów będących w związkach stwierdza, że wypracowało seksualny układ z partnerem, przede wszystkim po to, by unikać chorób przenoszonych drogą płciową oraz zarażenia wirusem HIV – wykazują wyniki badań przeprowadzone przez University of Michigan.Te seksualne układy mogą być swoistym środkiem prewencyjnym w kwestii zakażeń wirusem HIV, ale tylko 57% par zgadza się na takie porozumienie.

Zdaniem Jasona Mitchella, adiunkta na U-M School of Nursing, w prawie połowie przypadków jeden z partnerów nie dotrzymuje postanowień układu, który nakreśla dokładnie dopuszczalne zachowania seksualne w związku.

Wielu mężczyzn obawia się złamania układu, gdyż to automatycznie podwyższa ryzyko zapadnięcia na choroby przenoszone drogą płciową oraz zarażenia się wirusem HIV dla obydwu partnerów.


Chociaż geje stanowią jedynie 2% całego społeczeństwa, to ponad połowa pacjentów chorujących na HIV jest homoseksualnej orientacji – takie dane podaje amerykańskie centrum Centers for Disease Control and Prevention.

Pozytywnym aspektem jest fakt, iż spośród par, które są zgodne co do słuszności założeń takiego układu oraz jego typu, 80% dotrzymuje danego słowa.

- Z perspektywy zdrowia publicznego musimy zachęcać gejowskie pary do odbywania szczerych oraz jednoznacznych rozmów na temat respektowania i ustalania takich układów. Są one nie tylko korzystne z prewencyjnego punktu widzenia, ale i mogą pomóc w umocnieniu związku - stwierdza Jason Mitchell.

Badania zwróciły uwagę na potrzebę wzmacniania środków zapobiegania zarażeniom HIV wśród par homoseksualnych.

Mitchell jest pierwszym badaczem w USA, który zebrał informacje od obu partnerów w związkach gejowskich. Zrekrutował on mężczyzn powyżej 18 roku życia, będących w stałych związkach z innym mężczyzną, za pomocą płatnych reklam umieszczonych na portalu społecznościowym Facebook.

Komentarze do: Seksualne porozumienie wśród par gejowskich może zapobiegać zarażeniu się wirusem HIV

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz