Szukaj

Seks bez prezerwatywy z zarażonymi HIV już bezpieczny? - Burzliwe dyskusje w Niemczech

Podziel się
Komentarze0

Według Arne Kaysera z NRW, system leczenia antyretrowirusowego jest już tak dobry, że AIDS nie musi już być chorobą zakaźną. – Można powiedzieć, że seks bez prezerwatywy w pewnych okolicznościach jest bezpieczny – uważa Kayser. Wypowiedź wywołała burzliwe dyskusje w Niemczech.Nie oznacza to że, pary gdzie jedna z osób jest zarażona wirusem, wcale nie muszą stosować prezerwatyw. Ryzyko zarażenia się jest już bardzo małe, ale wciąż istnieje.

Specjaliści obawiają się, że jeśli osoby, które leczą się z AIDS w sposób niewłaściwy, będą chciały uprawiać seks bez prezerwatywy, może dojść do zarażeń.

Barbara Steffens, niemiecka minister zdrowia, z dystansem traktuje wypowiedź Kaysera. – Doniesienia o postępach medycyny w walce z AIDS są bardzo ważne, ponieważ są motywacją dla pacjentów i powodują, że ci chętniej podejmują leczenie. Ale muszą być przyjmowane z ostrożnością. Pomimo postępów medycznych, prezerwatywy pozostają najbezpieczniejszą metodą zapobiegania AIDS i innym chorobom przenoszonym drogą płciową – uważa.

Zobacz również:Bundeszentrale für gesundheitliche Aufklärung w Kolonii, które rocznie przeprowadza ok. 25 kampanii dotyczących zapobieganiu AIDS („Nie daj AIDS żadnych szans”), też nie jest do końca przekonane o słuszności słów Kaysera.

Uważa, że prezerwatywy są najbezpieczniejszą metodą ochrony przed AIDS i mimo ostatnich doniesień o postępach medycznych, powinny być stosowane nawet przez osoby poddawane leczeniu antyretrowirusowemu.

Bundeszentrale für gesundheitliche Aufklärung w Kolonii i Robert Koch Institute wydały wspólne oświadczenie, w którym mowa o tym, że prezerwatywy nadal są najlepszym środkiem ochrony przed HIV.

Nationale AIDS-Beirat, niezależny organ działający przy niemieckim ministerstwie zdrowia oświadcza, że wypowiedź Kaysera nie może spowodować zmian w profilaktyce zapobiegania AIDS. Jednak  zdaniem Nationale AIDS-Beirat decyzja, czy uprawiać seks z zabezpieczeniem czy bez, powinna należeć do ludzi żyjących z wirusem i ich partnerów.

Komentarze do: Seks bez prezerwatywy z zarażonymi HIV już bezpieczny? - Burzliwe dyskusje w Niemczech

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz