Szukaj

Sekrety swędzącej molekuły

Podziel się
Komentarze0

Swędzenie skóry jest częste i ma rozliczne przyczyny. Może chodzić o ukąszenie przez insekta czy o zbyt suchą skórę... Niezależnie od przyczyny, musimy się podrapać. Świąd może stać się bardzo uciążliwy w niektórych patologiach, takich jak egzema albo łuszczyca. Ale przyczyny pojawienia się tych dolegliwości są nieznane.W jaki sposób nasz mózg rozróżnia swędzenie od bólu? Naukowcy amerykańscy z National Institure of Health opublikowali swoje badanie w Science, w którym starają się odpowiedzieć na to pytanie. Odkryli bowiem molekułę, od której zależy nasze drapanie się.

Skóra posiada cały arsenał receptorów zmysłowych, które reagują na różne bodźce, takie jak temperatura albo dotyk. Na końcówkach palców znajduje się ok. 2 500 receptorów na 1cm2. W innych miejscach skóry liczba ta jest inna.

Receptory przekazują informację do neuronów sensorycznych, które odsyłają ją do mózgu w postaci impulsów elektrycznych. Dzieje się to za pośrednictwem uwalnianych molekuł, zwanych neuroprzekaźnikami.


Naukowcy chcieli przyjrzeć się roli neuroprzekaźników produkowanych przez neurony sensoryczne. W tym celu posłużyli się zmutowanymi myszami, które nie były w stanie produkować danego neuroprzekaźnika, charakterystycznego dla danego bodźca.

Ich uwagę przykuła mysz, która nie posiadała molekuły sygnalizującej NPPB. Gryzoń ten reagował na różne bodźce w taki sam sposób jak wszystkie zdrowe myszy, z jedną małą różnicą: nie zaobserwowano absolutnie żadnej reakcji na substancje wywołujące swędzenie.

Główny autor badania, Santosh Mishra mówi: - Doświadczenia nasze pokazały, że NPPB jest niezbędna do wywołania uczucia swędzenia. Potwierdziliśmy to, produkując myszy, które nie miały receptora nerwowego związanego z tym neuroprzekaźnikiem. Okazało się, że gryzonie te były kompletnie niewrażliwe na drażniące związki. Odpowiadały zaś prawidłowo na ból i na zimno. Oznacza to, że uczucie pieczenia zależy od innych obwodów nerwowych niż uczucie bólu.

Komentarze do: Sekrety swędzącej molekuły

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz