Szukaj

Samoleczenie praktykowane przez jednego Francuza na dwóch

Podziel się
Komentarze0

Według pewnego badania, zrealizowanego we wrześniu 2011 roku, jeden Francuz na dwóch ucieka się do samoleczenia. Jest to praktyka generalnie oparta na poradach farmaceuty. Albowiem, 94% przebadanych obywateli Francji przyznaje, iż ma zaufanie do aptekarzy.


Nie jest to już sekret – Francuzi uwielbiają łykać leki. Ale grupa aptek PHR, która reprezentuje 11% aptek we Francji, postanowiła dowiedzieć się nieco więcej na temat tej praktyki.

W związku z tym, grupa PHR we współopracy z IFOP, przeprowadziły szeroki sondaż w dniach 20 i 21 września. Badanie to zostało przeprowadzone na 1 005 osobach, w wieku od 18 lat.

W ten sposób, ankieta ujawniła bardzo ważne zjawisko: jeden Francuz na dwóch przyznaje, że woli leczyć się sam. Czasami, Francuzi polegają jeszcze na poradzie farmaceuty.

Lekarz czy farmaceuta, komu ufasz bardziej?

W ten sposób, jeden respondent na dwóch stwierdza, iż często bądź od czasu do czasu kupuje leki, nie konsultując się z profesjonalistą. Jest to proporcja podobna do tej, która dotyczy zakupu leków po skonsultowaniu się z farmaceutą.

Poza tym, 97% ludzi stwierdza iż w ogóle ma całkowite zaufanie albo raczej ufa swojemu lekarzowi generalnemu, a 95% mówi to samo o swoim farmaceucie. Ale, jeśli chodzi o odnowienie recepty albo jeśli chodzi o działanie leku, 27% i 28% osób odpowiednio idzie najpierw do farmaceuty.

Konsultacje z lekarzem są mniej regularne. Zresztą, jeśli chodzi o generyki, farmaceuta zdaje się odgrywać znaczącą rolę: 63% respondentów przyznaje, iż akceptuje zastąpienie leku przepisanego przez lekarza, lekiem generycznym zaproponowanym w aptece.

Tak samo, 72% ludzu stwierdza, iż chętnie podąża za poradą farmaceuty, jeśli chodzi o leczenie małych patologii, takich jak grypa albo katar.

Nowe usługi w aptekach

W końcu, większość osób sprzyja pojawieniu się nowych usług w aptekach: 87% jest za przygotowaniem odpowiednich dawek, a 75% za dostarczaniem leków do domu. Według ministra zdrowia we Francji, negocjacje w tym temacie powinny zacząć się już wkrótce.

Komentarze do: Samoleczenie praktykowane przez jednego Francuza na dwóch

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz