Szukaj

Rzucić palenie: e-papierosy równie dobre co plastry!

Podziel się
Komentarze0

Palacze, którzy posługują się elektronicznymi papierosami, aby zerwać ze swoim zgubnym nałogiem, odnoszą takie same sukcesy co użytkownicy plastrów nikotynowych, według badania opublikowanego w The Lancet. Naukowcy stwierdzili, że poziom powodzenia był po prostu porównywalny.Jednak niektórzy eksperci w dalszym ciągu obawiają się, że e-papierosy – których efekt jest tematem intensywnych debat – są prostą drogą ku uzależnieniu od nikotyny.

Inni z kolei widzą w nich użyteczny sposób na zerwanie z nałogiem.

Ostatni raport wykazał, że tytoń odpowiada z 6 000 000 zgonów rocznie na całym świecie. Powoduje raka płuc i inne choroby układu oddechowego. Przyczynia się też do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Najnowsze badanie jest pierwszym, które oceniło, co jest skuteczniejsze w pomocy w rzuceniu nałogu: plastry nikotynowe czy papierosy elektroniczne.

Dr Chris Bullen z University of Auckland w Nowej Zelandii, kierujący tym badaniem, mówi: - Rezultaty nie wykazują żadnej oczywistej różnicy po 6 miesiącach odwyku.


Zaskakujące jest także to, że ludzie, którzy wzięli udział w tym badaniu, zdawali się bardziej entuzjastycznie nastawieni do e-papierosów niż do plastrów. Powiedzieli, że znacznie częściej rekomendowaliby je swoim przyjaciołom i rodzinie.

Naukowcy zrekrutowali 657 palaczy, którzy chcieli rzucić nałóg, i podzielili ich na trzy grupy.

Jedna – 292 osoby – otrzymała papierosy elektroniczne na 13 tygodni.

Druga – 292 osoby – otrzymała plastry.

Trzecia – 73 osoby – otrzymała e-papieros placebo, który nie zawierał nikotyny.

Po 6 miesiącach okazało się, że 5.7% uczestników badania rzuciło palenie.

Z grupy „e-papieros” 7.3% uczestników rzuciło palenie, z grupy „plaster” – 5.8%, a z grupy „placebo” – 4.1%.

Dr Bullen wyjaśnia, że różnica między grupą „e-papieros” a „plaster” statystycznie nie jest znacząca.

Poza tym obliczono jeszcze, że ok. 57% uczestników używających e-papierosów zredukowało liczbę papierosów wypalanych dziennie o ok. 50% po 6 miesiącach, w porównaniu do 40% grupy z plastrem.

Komentarze do: Rzucić palenie: e-papierosy równie dobre co plastry!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz