Szukaj

Rzuć palenie przed 40 – zyskaj prawie 10 lat życia!

Podziel się
Komentarze0

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Toronto, Centre for Global Health Research na St. Michael's Hospital, nałóg skraca palaczom życie o około 10 lat - ale jeśli rzucić zanim osiągniesz 40, możesz odzyskać prawie wszystkie te lata. Badania opublikowano w New England Journal of Medicine. W rzeczywistości, rzucenie palenia w każdym wieku zwiększa długość życia o kilka lat."Rzucenie palenia przed 40, a najlepiej jeszcze grubo przed 40 rokiem życia, oddaje niemal całą dekadę życia utraconego przez nieustanne palenie," stwierdził naukowiec dr Prabhat Jha.

To nie znaczy jednak, że palenie, dopóki nie ma się 40 lat, jest bezpiecznie. Byli palacze są narażeni na większe ryzyko szybkiej śmierci, niż osoby, które nigdy nie paliły, ale ryzyko jest niewielkie w porównaniu z ogromnym ryzykiem dla tych, którzy nadal palą.

Jest to pierwsze badanie skupiające się na zagrożeniach związanych z paleniem i na korzyściach z rzucenia palenia, przeprowadzone na dużej reprezentatywnej grupie populacji Stanów Zjednoczonych. W przeciwieństwie do wielu wcześniejszych, aktualne koncentruje się na pielęgniarkach i innych grupach, które wydają się być zdrowsze niż przeciętni ludzie.

Liczby pokazują żniwo nałogu

Naukowcy porównali informacje na temat 200 000 osób, które brały udział w US National Health Interview Survey z informacjami z National Death Index. Badania ankietowe dotyczące zdrowia prowadzone są co roku na przekrojowej populacji USA, natomiast Death Index obejmuje każdy akt zgonu wydany w Stanach Zjednoczonych od 1986 roku.


Zarówno kobietom, jak i mężczyznom, palenie zabiera 10 lat życia. Innymi słowy, palacze w wieku między 25 a 79 byli trzy razy bardziej narażeni na śmierć niż ci, którzy nigdy nie palili.

Wcześniejsze badania, przeprowadzone w 1980 roku, zawierały bardzo mało informacji na temat palących kobiet, ponieważ współczynnik palenia wśród pań był o wiele niższy, gdy dorośli uczestnicy tych badań byli młodzi. W przeciwieństwie do tego, obecne badania mogły śledzić wskaźnik śmiertelności dla wielu ustawicznych palaczek.

Co ciekawe, w obecnym badaniu kobiety były o 50 procent bardziej narażone na śmierć z przyczyn związanych z paleniem niż w porównywalnych badaniach przeprowadzonych w 1980 roku.

"Kobiety, które palą jak mężczyźni, umierają jak mężczyźni", powiedział Jha.

Dobrą wiadomością było to, że rzucenie palenia znacznie wydłużyło długość życia w każdym wieku. Z 10 straconych lat, ludzie, którzy rzucili palenie w wieku pomiędzy 35 i 44, odzyskali dziewięć lat. Osoby rezygnujące w wieku pomiędzy 45 i 54 zdobyli z powrotem sześć lat, podczas gdy ludzie, którzy rzucili w wieku pomiędzy 55 i 64, odzyskali cztery.

Istnieje obecnie 1,3 miliarda palaczy na całym świecie, a szacuje się, że palenie zabija około miliard ludzi w XXI wieku, w porównaniu do 100 milionów zabitych przez palenie w XX wieku. Zdecydowana większość osób palących dziś żyje w krajach o niskich i średnich dochodach, gdzie procent ludzi rzucających jest znacznie niższy.

Komentarze do: Rzuć palenie przed 40 – zyskaj prawie 10 lat życia!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz