Szukaj

Rząd federalny w Kanadzie nie chce złagodzić reguł dotyczących samobójstwa asystowanego

Podziel się
Komentarze0

W tym samym momencie, kiedy w Quebeku trwają obrady specjalnej komisji parlamentarnej dotyczące prawa do godnej śmierci, premier Harper oznajmia, iż jego rząd nie ma zamiaru zmienić żadnej z regulacji prawnych dotyczących kwestii eutanazji czy samobójstwa asystowanego.W wywiadzie dla La Presse, pani Geneviève Breton, dyrektorka do spraw komunikacji z mediami przy gabinecie ministra sprawiedliwości Roba Nicholsona, stwierdziła, iż żadna propozycja reformy nie jest w tym momencie i w tej kwestii brana pod uwagę.

Specjalna komisja parlamentarna, która rozpoczęła przesłuchania publiczne właśnie w tej kwestii we wtorek, została powołana przez rząd Quebeku w 2009 roku. Kodeks Karny w dalszym ciągu zakazuje eutanazji oraz pomocy przy samobójstwie. Nawet jeśli Québec zdecydowałby się złagodzić te reguły na swoim terytorium, pewne akty na zawsze pozostają aktami kryminalnymi według rządu federalnego.


Przypomnijmy, że projekt prawny C-384, przedłożony przez deputowaną Francine Lalonde, który dotyczył właśnie próby zmiany prawa, został odrzucony większością głosów przez deputowanych federalnych. Projekt ten proponował zmianę obowiązujących przepisów tak, aby lekarz nie był uznawany za winnego aktu kryminalnego w przypadku eutanazji bądź pomocy przy samobójstwie pacjenta, w pewnych, ściśle określonych sytuacjach.

Jednakże, deputowani z Partii Konserwatywnej, Partii Liberalnej Kanady (PLC) oraz Nowej Partii Demokratycznej (NPD), zarzucali projektowi deputowanej Francine Lalonde, iż był on przede wszystkim zbyt płynny. Zdaniem przedstawicieli tych partii, propozycja pani Francine Lalonde otwierała drzwi przed nadużyciami oraz narażała życie ludzkie na niebezpieczeństwo.

Komentarze do: Rząd federalny w Kanadzie nie chce złagodzić reguł dotyczących samobójstwa asystowanego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz