Szukaj

Ryzykowne lekarstwa dla seniorów

Podziel się
Komentarze0

Według ostatniego badania anglo-amerykańskiego, śmiertelność wśród osób starszych ma wzrastać w przypadku dłuższej i dużej konsumpcji niektórych lekarstw. Badania były prowadzone przez dwa lata na 13 000 starszych osobach, w wieku powyżej 65 lat.Jest to niepokojące odkrycie, które ujawnia dziennik francuski Le Figaro. Opublikowane w naukowym Journal of the American Geriatrics Society, badanie prowadzone przez dwa lata wskazuje, że 20% osób starszych, które zażywały lekarstwa o działaniu antycholinergicznym, zmarło w okresie obserwacji, w porównaniu do jedynie 7% pacjentów, którzy nie zażywali żadnego leku.

Czynniki antycholinergiczne są substancjami, które działają na poziomie układu nerwowego, redukując działanie acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego z pamięć, aktywność mięśniową albo jeszcze za funkcje wegetatywne.

Regularna konsumpcja przez dłuższy okres czasu, albo konsumpcja symultaniczna tych leków, ma więc powodować spadek funkcji poznawczych, włączając w to także zaburzenia równowagi, zaburzenia widzenia, zaburzenia pamięci, osłabienie mięśni albo jeszcze niespójną mowę.


Według badania, molekuły antycholinergiczne sprzyjają w ten sposób upadkom u osób starszych, co przyczynia się do wzrostu śmiertelności.


W związku z tym, dziennik Le Figaro publikuje listę leków, co do których są podejrzenia. W sumie, naliczono ich nie mniej niż 70 i zostały one określone jako przyczyny zaburzeń funkcji kognitywnych u seniorów.

Pośród nich znajdują się leki antydepresyjne (Elavil, Laroxyl, Tofranil), leki uspokajające (Largactil, Terfluzine), leki przeciwkaszlowe (Broncalene, Broncorinol), leki przeciwko nadciśnieniu (Atenolol), leki moczopędne (Aldalix, Furosemide), leki antyastmatyczne (Asmabec, Beclojet), leki antyepileptyczne (Tegretol), ale również molekuły przepisywane w leczeniu jaskry (Azarga, Combigan, Cosopt), albo leki przepisywane na nietrzymanie moczu (Ditropan, Oxybutynine).

Poddanie w wątpliwość

Za każdym razem, kiedy jest to możliwe, trzeba przepisać inny lek, wyjaśnia w Le Figaro profesor Jean-Louis Montastruc, szef oddziału farmakologii w Uniwersyteckim Centrum Szpitalnym w Tuluzie (Francja).

Ale jest to złożone: w geriatrii, znamy wszystkie te produkty. Problemem jest to, iż nawet jeśli niektóre z nich są bardzo jasno zidentyfikowane jako mające działanie antycholinergiczne (takie jak leki antydepresyjne pierwszej generacji, albo inne produkty regularnie przepisywane w urologii na nietrzymanie moczu), to inne okazują się nieco bardziej zamaskowane, zapewnia doktor Olivier de Ladoucette, psychiatra i geriatra w szpitalu Pitié-Salpêtrière, w Paryżu.

Ponowne badania nad zagrożeniami związanymi z niektórymi molekułami są więc w trakcie, prowadzone przez francuską agencję leków, i powinny się zakończyć jeszcze w tym roku.

Komentarze do: Ryzykowne lekarstwa dla seniorów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz