Szukaj

Ryzyko utraty zwroku zmniejszone o połowę

Podziel się
Komentarze0

Prawdopodobieństwo utraty wzroku z powodu poważnej choroby oczu, jaką jest jaskra, zmniejszyło się prawie o połowę od 1980 roku, według badań opublikowanych w tym miesiącu w czasopiśmie Amerykańskiej Akademii Okulistyki. Naukowcy przypuszczają, że postępy w diagnostyce i terapii są prawdopodobnymi przyczynami spadku zachorowań, ale należy zachować ostrożność, ponieważ nadal część pacjentów traci wzrok przez tą chorobę.

Jaskra dotyka ponad 2,7 mln osób w wieku 40 lat i więcej. Nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie chorych 60.500.000 osób. Znaczące zmiany w kryteriach diagnostycznych, nowe terapie i narzędzia, a także ulepszenia w zakresie technik zarządzania jaskrą wpłynęły pozytywnie na poszczególnych pacjentów. Jednak ich wpływ na  zaburzenia widzenia na poziomie populacji pozostaje niejasny. Badanie  przeprowadzone przez zespół z siedzibą w Klinice Mayo, było pierwszym, które sprawdzało długoterminowe zmiany w ryzyku progresji do ślepoty oraz częstość występowania w populacji ślepoty związanej z jaskrą. Poprzez identyfikację trendów epidemiologicznych panujących w jaskrze, naukowcy mają nadzieję, aby uzyskać wgląd w najlepsze praktyki dla dystrybucji zasobów zdrowotnych i medycznych, jak również podejścia do zarządzania całymi populacjami.

Naukowcy recenzują  każdy przypadek (857 przypadki, łącznie) jaskry otwartego kąta ( OAG ) – jest to najbardziej rozpowszechniona forma jaskry - zdiagnozowana od 1965 do 2009 roku w Olmsted County, Minnesota, jednego z niewielu miejsc na świecie, gdzie prowadzone były długoterminowe badania populacyjne. Okazało się, że prawdopodobieństwo, iż w ciągu 20 lat  populacja osób, które utraciła wzrok z powodu OAG w co najmniej jednym oku zmniejszyła się z 25,8 procent dla pacjentów zdiagnozowanych w latach 1965 i 1980 do 13,5 procent dla tych, którzy zdiagnozowani byli w latach 1981 i 2000.

"Te wyniki są bardzo zachęcające zarówno dla osób cierpiących na jaskrę i lekarzy, którzy się nimi opiekują, i sugerują  poprawę w diagnostyce i leczeniu " powiedział Arthur J. Sit, MD, profesor nadzwyczajny okulistyki w Mayo Clinic College of Medicine. " Pomimo tej dobrej nowiny, tempo, w jakim ludzie nadal tracą wzrok z powodu jaskry otwartego kąta jest nadal niedopuszczalnie wysokie. „To prawdopodobnie z powodu późnej diagnozy i naszego niepełnego zrozumienia jaskry, więc bardzo ważne jest, że badania tej niszczycielskiej choroby trwają  i pacjenci powinni być czujni w poszukiwaniu pierwszych oznak jaskry podczas rutynowych badań czy codziennych zabiegów."

Amerykańska Akademia Okulistyki zaleca, aby wszyscy dorośli otrzymali coroczne badania okulistyczne od 40 roku życia, a dla osób starszych w wieku 65 lat i starszych , aby co rok lub dwa lata przechodzili takie badania.

Katarzyna Bałdyka

Komentarze do: Ryzyko utraty zwroku zmniejszone o połowę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz