Szukaj

Ryzyko raka wywołanego kalcytoniną łososiową jest realne

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z U.S. Food and Drug Administration donoszą, że może istnieć ryzyko raka wywołanego przez leki zawierające kalcytoninę łososiową. W materiałach opublikowanych w ubiegłym tygodniu badacze stwierdzili, że zagrożenie to nakłania do zastanowienia się nad ogólnym ryzykiem w zestawieniu z pożądanymi efektami związanymi ze stosowaniem leków zawierających kalcytoninę łososiową w walce z osteoporozą u kobiet po menopauzie.Do produktów zawierających kalcytoninę zaliczają się Miacalcin firmy Novartis oraz spray do nosa Unigene Laboratories Inc. Generyczne produkty zawierające kalcytoninę także są dostępne.

Kalcytonina łososiowa jest stworzonym przez człowieka odpowiednikiem hormonu o nazwie kalcytonina, który produkują łososie.

Badacze stwierdzili, że kwestia pozytywnego wpływu kalcytoniny łososiowej na zapobieganie złamaniom spowodowanych osteoporozą u kobiet po menopauzie nadal pozostaje nierozwiązana.

Panel doradczy FDA zaplanował dyskusje na ten temat, której efektem będzie podjęcie decyzji na temat dalszej produkcji tego typu leków lub jej zaprzestania.


Zeszłego lipca w Europie zadecydowano, aby długoterminowe użycie leków zawierających kalcytoninę łososiową zostało skrócone, po tym jak udowodniono lekki wzrost ryzyka zachorowań na raka spowodowany tym związkiem.

Władze zdrowotne doradzają, aby leki te były udostępniane tylko do krótkotrwałego użytku, w przypadku choroby Pageta, utraty gęstości kości, oraz w przypadku spowodowanego przez raka niedoboru wapnia.

Uznano, że pożytek ze stosowania leków zawierających kalcytoninę łososiową nie przewyższa ryzyka związanego z ich użyciem przy leczeniu osteoporozy, a co za tym idzie, że należy zaprzestać używania tych leków.

W odpowiedzi na badania FDA, Unigene utrzymuje, że nie prowadzi dystrybucji produktów zawierających kalcytoninę na terenie Stanów Zjednoczonych.

Novartis zaś stwierdziła, że najwyższym priorytetem dla firmy jest bezpieczeństwo pacjenta i odpowiednie użycie leków.

Komentarze do: Ryzyko raka wywołanego kalcytoniną łososiową jest realne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz