Szukaj

Rytm serca, twoje nowe hasło…

Podziel się
Komentarze0

Nowa technika szyfrowana danych może być użyteczna dla tych, którzy mają problemy z przypomnieniem sobie swojego hasła. Metoda ta jest oparta na unikatowej sekwencji bicia serca każdej jednostki i może ona pozwolić na odblokowanie wszystkich terminali, wystarczy tylko ich dotknąć.W ten sposób, rytm serca, przekazywany przez rękę, stanie się naszym nowym hasłem... Badanie przeprowadzone przez zespół badaczy, którymi kierował Chun-Liang Lin z narodowego uniwersytetu National Chung Hsing University w Tajwanie, zostało właśnie opublikowane w przeglądzie naukowym Information Science.

Prace te pozwoliły na wykrycie faktu, że każdy z nas posiada nieregularny i unikatowy rytm serca.

Aby tego dokonać, badacze uciekli się do pomocy elektrokardiografu, który pozwolił na obliczenie funkcji matematycznej właściwej dla każdej osoby. A następnie, dzięki algorytmowi opartemu na teorii chaosu, czyli na słynnym efekcie motyla, naukowcom tajwańskim udało się wygenerować podpis związany z biciem serca unikatowym dla każdej jednostki.


Poczynając od tego, zespół badaczy opracował prototyp, który identyfikuje użytkownika poprzez schemat kardiologiczny, zarejestrowany dzięki poduszkom dłoni. Celem jest pozwolenie użytkownikowi na blokowanie i na odblokowywanie każdej maszyny poprzez prosty dotyk dłoni.

W ten sposób, rytm serca jest odczytywany i rozpoznawany przez aparat, niezależnie od tego, czy dana osoba wychodzi wlaśnie z kina, z sesji relaksacji czy też może z siłowni.

Za każdym razem, system nagra ostatni elektrokardiogram i oprze się o te wiadomości w następnym odblokowywaniu. Według naukowców z National Chung Hsing University, technikę tę będzie można zastosować we wszystkich terminalach: smartfony, tablety, komputery...

Ale, tutaj pojawia się mały problem: jeżeli chcesz skontaktować się z pogotowiem w przypadku zawału serca, ale nie możesz otworzyć swojego smartfona, co robić?

Na tę chwilę więc technika ta jest w stadium eksperymentalnym. Być może któregoś dnia zostanie użyta ona do chronienia wrażliwych danych albo na twardych dyskach zewnętrznych. Ale ci, którzy najbardziej się niepokoją o bezpieczeństwo swoich informacji, mogą dać się bardzo szybko uwieść...

Komentarze do: Rytm serca, twoje nowe hasło…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz