Szukaj

Rekordowa posidonia w Morzu Śródziemnym

Podziel się
Komentarze0

Badania genetyczne właśnie to potwierdziły: posidonia, czyli roślina wieloletnia zaobserwowana między wyspami hiszpańskimi Formentera i Ibiza, ma być naprawdę ... wieloletnia. Albowiem, roślina ta ma mieć od 80 000 do 200 000 lat! Tym samym, ma być ona najstarszym żyjącym organizmem na ziemi.Co więcej, od 3,5% do 8,9% Posidonia oceanica ma być kilkusetlenich albo nawet tysiącletnich. Kolejny powód, żeby jeszcze mocniej chronić tę endemiczną roślinę w Morzu Śródziemnym.

Posidonia oceanica jest rośliną kwitnącą, żyjącą między powierzchnią i 40 metrem głębokości. Jest to oaza życia, niczym rafa koralowa, dla wielu organizmów morskich. Dodatkowo, odgrywa ona kluczową rolę dla ochrony przed erozją wybrzeży morskich.

Posidonia z Morza Śródziemnego może rozmnażać się płciowo, produkując kwiaty jesienią, a następnie owoce (oliwki morskie) wiosną. Roślia ta również może rozprzestrzeniać się horyzontalnie, dzięki rozmnażaniu bezpłciowemu. Nowe rośliy rozwijają się względnie powoli, zaledwie 5 – 10 centymetró rocznie, wypuszczając tak zwane kłącza. Wszystkie organizym pojawiające się dzięki temu sposobowi rozmnażania są genetycznie identyczne albo też ekstremalnie sobie bliskie.

Pani Sophie Arnaud-Haond, związana z IFREMER i z uniwersytetem Universidade do Algarve  w Portugalii, a także wielu jej współpracowników, przeprowadzili badanie mające na celu określenie wieku wielu przedstawicieli gatunku Posidonia oceanica w Morzu Śródziemnym.


Wzdłuż wybrzeży wyspy Formentera, dane genetyczne potwierdziły obecność tej rośliny, która ma rozprzetrzeniać się na długości 15 kilometrów. Według oszacowań, roślina ta ma żyć od 80 000 do 200 000 lat, a więc ma być najstarszym żyjącym organizmem na ziemi.

Badanie to zostało szczegółowo opublikowane w przeglądzie naukowym Plos One.

Posidonia, kilkusetlenia, tysiącletnia...

Wiek tych roślin został przebadany dla wielu miejsc rozłożonych wzdłuż linii o długości 3 500 kilometrów, która ciągnie się między Hiszpanią i Cyprem. Analizy mikrosatelitarne szczególnych stref DNA zostały zrealizowane na 1 544 sztukach roślin.

Porównanie sekwencji nukleotydów, dzięki programowi GenClone, pozwoliło scharakteryzować związki jednoczące organizmy, z których pobrano próbki, a także ich ewentualne przedłużenia. Pośród przebadanych roślin, od 3,5% do 3,9% rozciąga się na długości zawartej między 1 – 15 kilometrów: rozmiary te pozostały podzielone przez poziom wzrostu, teoretyczny i zmierzony, dla tych roślin.

Obliczono w ten sposób, że miałyby one od kilkuset to kilku tysięcy lat. Rekord, to posidonia żyjąca od 80 000 do 200 000 lat, która została zaobserwowana na 7 kilometrze od wybrzeżu wyspy Formentera.

Ta roślina morska tym samym zdetronizowała krzew odkryty w Tasmanii, Lomatia tasmanica, którego wiek jest oceniany na jakieś 43 600 lat.

Autorzy badania podkreślają tutaj jeszcze bardzo ważny punkt: rozmiar roślin posidonia ma się zmniejszać o 5% rocznie, z powodu działalności człowieka. Ten poziom miałby być kilkaset razy większy niż poziom wzrostu posidonii w ciągu wieków oraz minionych tysiącleci. Przyszedł chyba już czas na to, żeby chronić tę roślinę...

Komentarze do: Rekordowa posidonia w Morzu Śródziemnym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz