Szukaj

Raport PhRMA: Nowe leki na cukrzycę w fazie rozwoju

Podziel się
Komentarze0

Z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, 14 listopada 2011 r., międzynarodowe, innowacyjne firmy farmaceutyczne należące do Amerykańskiego Stowarzyszenia Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych (PhRMA) ogłosiły raport zawierający imponującą listę ponad 200 nowych leków przeznaczonych do leczenia tej choroby i związanych z nią dolegliwości, nad którymi obecnie pracują.


Leki wymienione w raporcie znajdują się w końcowym etapie rozwoju, czyli w fazie badań klinicznych lub oczekiwania na ocenę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).Najczęściej występującym typem cukrzycy na świecie jest cukrzyca typu 2, która stanowi 95% wszystkich przypadków. Z reguły jest ona rozpoznawana po 30. roku życia, lecz może wystąpić u osób w młodszym wieku. W Polsce na cukrzycę typu 2 choruje ponad 5% społeczeństwa, czyli około 2 milionów osób, przy czym połowa z nich nie jest tego świadoma. Choroba ta często uznawana jest za największą plagę XXI wieku, ponieważ liczba osób z podwyższonym poziomem cukru we krwi wzrasta w zastraszającym tempie.

Wzrost zapadalności na cukrzycę typu 2 wynika nie tylko z uwarunkowań genetycznych, ale także kulturowych i ma ścisły związek z nadwagą i otyłością oraz coraz bardziej rozpowszechnionym siedzącym trybem życia. Obecnie 1 miliard ludzi na świecie ma nadwagę i otyłość, podczas gdy w Polsce – 5 milionów osób. Około 50% mężczyzn i 70% kobiet chorych na cukrzycę jest otyłych. Przewiduje się, że w ciągu kolejnych 15 lat liczba chorych na cukrzycę na całym świecie wzrośnie z obecnych 150 do 250 milionów.

Cukrzyca typu 2 wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wielu poważnych, często prowadzących do śmierci powikłań. Występująca u chorych na cukrzycę m. in. hiperglikemia prowadzi do uszkodzenia czynności śródbłonka naczyń, a przez to do rozwoju uszkodzenia zarówno małych, jak i dużych naczyń krwionośnych5. Do najgroźniejszych powikłań cukrzycy należą zmiany wynikające z uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych, które prowadzą do przyspieszonego rozwoju miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym zawału serca, choroby niedokrwiennej serca oraz udaru mózgu. Od 70 do 80% chorych na cukrzycę umiera na skutek powikłań sercowo-naczyniowych.


Do częstych powikłań związanych z cukrzycą należą choroby wątroby i układu nerwowego, komplikacje podczas ciąży, choroby uzębienia i zaburzenia seksualne. Niektóre z komplikacji mogą prowadzić nawet do konieczności amputacji kończyn. Osoby chore na cukrzycę są też 10-krotnie bardziej narażone na utratę wzroku niż osoby zdrowe.

W wyniku powikłań znacznie pogarsza się jakość życia osób chorych na cukrzycę typu 2, a ponadto przeciętnie żyją one 10 lat krócej niż reszta społeczeństwa. Dla przykładu dorośli chorzy na cukrzycę umierają z powodu chorób serca od 2 do 4 razy częściej niż osoby, u których choroba ta nie występuje.


Wprowadzenie zmian w stylu życia, takich jak zmiana diety połączona z umiarkowaną aktywnością fizyczną, może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Ostatnie badania wykazały, że można też zapobiegać lub zmniejszyć nasilenie powikłań cukrzycowych poprzez odpowiednią kontrolę glikemii, kontrolę ciśnienia tętniczego, kontrolę masy ciała, wyrównanie zaburzeń lipidowych, regularny wysiłek fizyczny i zaprzestanie palenia tytoniu. Stosowanie odpowiednich nowoczesnych terapii ma kluczowe znaczenie dla wydłużenia i poprawy jakości życia osób, które już zachorowały na cukrzycę.

Międzynarodowe, innowacyjne firmy farmaceutyczne pracują obecnie nad nowymi metodami leczenia cukrzycy, które obejmują m. in.:
  • Lek podawany raz w tygodniu – analog naturalnie występującego ludzkiego hormonu, który odgrywa kluczową rolę w regulacji poziomu cukru we krwi
  • Lek, który eliminuje przyczynę wywołującą cukrzycę typu 2 poprzez modyfikację genów odpowiedzialnych za wrażliwość na insulinę
  • Lek przyjmowany raz dziennie, który selektywnie blokuje białko związane z przemianą glukozy, nie wpływając na pozostałe białka związane z innymi rodzajami aktywności biologicznej
Międzynarodowe innowacyjne firmy farmaceutyczne bardzo intensywnie poszukują leków, które pozwalałyby coraz skuteczniej walczyć z cukrzycą i towarzyszącymi jej powikłaniami. Badania tego typu są jednak bardzo skomplikowane i kosztowne – opracowanie nowego leku kosztuje średnio ponad 1 miliard euro i trwa 15 lat. A statystycznie tylko 1 na 10 tysięcy rozpoczętych badań kończy się sukcesem, czyli testowany lek zostaje dopuszczony do obrotu i jest produkowany.

Dlatego liczba ponad 200 leków na cukrzycę w końcowej fazie rozwoju, które znalazły się na liście opublikowanej w raporcie międzynarodowych innowacyjnych firm farmaceutycznych, jest naprawdę imponująca i budzi nadzieję na lepsze perspektywy walki z jedną z najpowszechniejszych chorób naszych czasów.

Komentarze do: Raport PhRMA: Nowe leki na cukrzycę w fazie rozwoju

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz