Szukaj

Rak: molekuły-przynęty poprawiają wyniki radioterapii

Podziel się
Komentarze0

Molekuły nazwane Dbait, które właśnie są badane we wstępnej próbie klinicznej jako terapia przeciwko nowotworom, posługują się zadziwiającą strategią: sprawiają, że komórki nowotworowe „wierzą”, iż radioterapia w sposób znaczący uszkodziła ich DNA i jedyna opcja, jaka im pozostaje, jest samodestrukcja. Tak wyjaśniają francuscy badacze, odpowiedzialni za te prace.Terapia ta u pierwszych pacjentów zdaje się być dobrze tolerowana, choć naukowcy francuscy przestrzegają, że jest jeszcze za wcześnie, aby wyciągać definitywne wnioski.

Molekuły Dbait – wielki debiut

Molekuły-wabiki, które oszukują komórki nowotworowe i popychają je do samobójstwa, są aktualnie testowane jako pomoc w radioterapii u pacjentów dotkniętych czerniakiem złośliwym skóry, z bliskimi metastazami, jak wyjaśnia francuski instytut Institut Curie.

Chodzi tutaj o próbę kliniczną bardzo, bardzo wstępną, która ma na celu określenie optymalnej dawki tych molekuł, którą należy podać pod skórę równocześnie z radioterapią, jak podkreślają jeszcze naukowcy z Institut Curie.

Po pięciu miesiącach badań, wstępne rezultaty wydają się dość obiecujące: molekuły są dobrze tolerowane u sześciu pierwszych pacjentów dotkniętych czerniakiem, jak wyjaśnia doktor Christophe Le Tourneau, który kieruje tym badaniem, finansowanym przez DNA Therapeutics.


W sumie, w projekcie tym ma wziąć udział dwudziestu pacjentów.

Wymuszone samobójstwo komórek

Doktor Marie Dutreix z instytutu Institut Curie, która opracowała te innowacyjne molekuły, wyjaśnia: zasadą działania Dbait jest wspomaganie radioterapii i zapewnianie jej większej skuteczności. Molekuły Dbait oszukują komórki nowotworowe: polega to na tym, że komórki te wierzą, iż uszkodzenia w ich DNA, w wyniku leczenia radioterapią, są tak wielkie, że muszą popełnić samobójstwo. Oznacza to dosłownie, że molekuły Dbait oszukują jedynie komórki rakowe, które w wyniku tego umierają; zdrowa tkanka pozostaje nieuszkodzona.

Czerniak złośliwy skórny generalnie opiera się radioterapii. Udało nam się wprawdzie zaobserwować redukcję guzków po równoczesnym podaniu Dbait i radioterapii, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby wypowiadać się definitywnie na temat skuteczności leczenia, dodaje jeszcze doktor Christophe Le Tourneau, który jest onkologiem.

Jednakże, odpowiedź nowotworu na leczenie oznacza, że ta nowatorska terapia jest jak najbardziej wykonalna. W czasie prób przedklinicznych, molekuły Dbait wykazały, iż mogą przysłużyć się w terapiach nowotworów mało wrażliwych na radioterapię, takich jak czerniak złośliwy czy glejak mózgu (bardzo agresywny nowotwór).

Komentarze do: Rak: molekuły-przynęty poprawiają wyniki radioterapii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz