Szukaj

Rak: geny ujawniają swoje tajemnice

Podziel się
Komentarze1

Program ICGC, który rozpoczął się w 2008 i zgromadził badaczy z wielu instytucji naukowych, ma na celu przeprowadzenie analizy genetycznej genomów tysięcy guzów nowotworowych. Dzięki temu projektowi naukowcy mają nadzieję, że lepiej zrozumieją rozwój około 50 różnych nowotworów.Okazuje się, że już teraz program daje konkretne rezultaty. Pierwsze wyniki opublikowano w magazynie Nature.

Naukowcy opisują w artykule całe mnóstwo zmian genetycznych, które prowadzą do pojawiania się wielu guzów, np. jajnika albo wątroby.

W projekcie tym udział biorą między innymi badacze z ICGC (International Cancer Genom Consortium), Wellcome Trust Sanger Institute w USA oraz z francuskiego instytutu Institut Curie w Paryżu.

Dr Ludmil Alexandrow, pierwszy autor badania z Wellcome Trust Sanger Institute mówi: - Zidentyfikowaliśmy większość sygnatur mutacji genetycznych, które wyjaśniają rozwój genetyczny i historię nowotworów.


Zdaniem naukowców, badane przez nich nowotwory noszą co najmniej dwie „sygnatury mutacji”, co ilustruje zresztą różnorodność procesów, do których może dojść w trakcie rozwoju raka.

Dr Alexandrow podkreśla jeszcze: - Zaczynamy więc rozumieć rozwijające się kompleksowe procesy biologiczne, które pozwalają na utrzymanie tych sygnatur mutacji w genomie komórek rakowych.

Tytułem przykładu – jak odkryli naukowcy, w raku jajnika dwa możliwe typy „ścieżek” mogą doprowadzić do pojawienia się tego nowotworu. Jeżeli zaś chodzi o raka wątroby, takich ścieżek, prowadzących do rozwoju raka tego narządu, jest aż sześć.

Badacze planują teraz opracować katalog sygnatur mutacji różnych rodzajów nowotworów. Jest to zaiste mrówcza praca, ale pozwoli w ostateczności na opracowanie nowych strategii prewencji, diagnozy i leczenia.

Komentarze do: Rak: geny ujawniają swoje tajemnice (1)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 15:24

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

1

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze