Szukaj

Quad, nowa pigułka przeciwko AIDS

Podziel się
Komentarze0

Badacze amerykańscy ogłaszają, iż udało im się odnaleźć skuteczną i pewną alternatywę do lekarstw klasycznych, stosowanych przeciwko wirusowi HIV. Mowa tutaj o pigułce Quad, która wiąże cztery różne molekuły w jednej pastylce.Jest ona dziełem naukowców z firmy Gliead Sciences.

Jak precyzuje jeszcze komunikat, pigułkę tę zażywa się raz dziennie, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem dla pacjenta.

Artykuł na ten temat ukazał się w przeglądzie medycznym The Lancet.

Naukowcy przedstawiają w nim rezultaty testu fazy III, w której sprawdza się bezpieczeństwo i skuteczność leku. Badania były przeprowadzone na osobach seropozytywnych, wcześniej nieleczonych.

Artykuł przedstawia również „przepis” na magiczną pigułkę, która składa się z trzech molekuł antyretrowirusowych: elvitegravir, emtricitabina, tenofovir, a także z substancji wspomagającej, czyli cobicistatu.


W sumie, przeprowadzono dwie próby kliniczne.

Pierwsza próba polegała na porównaniu nowego leku z Atripla (jedna pastylka dziennie, zawierająca trzy molekuły, bardzo powszechnie stosowana) u 700 pacjentów amerykańskich. Uczestników podzielono na dwie grupy: leczeni Quad i leczeni Atripla.

W drugim badaniu wzięło udział 708 pacjentów amerykańskich, australijskich, europejskich oraz tajskich. Porównywało ono działanie terapii Quad i Truvady z terapią atazanawirem i ritonawirem.

Pod koniec 48 tygodnia stwierdzono, że u pacjentów z obydwu prób zmniejszył się ciężar obciążenia wirusowego we krwi poniżej poziomu detekcji.

W maju, większość ekspertów FDA opowiedziała się za zatwierdzeniem Quad w leczeniu AIDS. FDA końcową decyzję ma podjąć w sierpniu.

Komentarze do: Quad, nowa pigułka przeciwko AIDS

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz