Szukaj

Ptasia grypa: prototyp szczepionki H5N1 wspierany przez zespół doradców FDA

Podziel się
Komentarze0

Zespół doradców U.S. Food and Drug Administration ustalił jednogłośnie, że prototyp szczepionki firmy GlaxoSmithKline przeciwko ptasiej grypie wydaje się być bezpiecznym i wytwarza pożądaną reakcję układu odpornościowego przeciwko wysoce śmiertelnemu wirusowi. Londyński producent leków powiedział, że panel doradczy zagłosował 14 do 0 za szczepionką H5N1.Wirus rozprzestrzeniany jest wśród ptaków, ale czasem zaraża ludzi, ze śmiertelnymi konsekwencjami.

"GlaxoSmithKline oczekuje na zatwierdzenie szczepionki przez FDA, z nadzieją, że stanie się to jeszcze w tym roku" - mówi Leonard Friedland.

Friedland powiedział agencji Reuters, że odnotowano 608 przypadków ptasiej grypy na całym świecie od 2003 roku, w tym 359 zgonów.

Jeśli szczepionka zostanie zatwierdzona przez agencję, GlaxoSmithKline mógłaby dostać licencję na wyprodukowanie milionów dawek, które byłyby raczej przechowywane przez rządy państw na wypadek globalnej epidemii.


GlaxoSmithKline umówiła się z federalnym rządem w 2007 roku, że stworzy prototyp szczepionki w celu ochrony przed potencjalnym zakażeniami ptasią grypą. Zawiera on 3.75 mikrogramów nieaktywnego antygenu H5N1, lub białka, zestawionych z 90 mikrogramami całości.

Producent otrzymał już licencję na szczepionkę, którą zajmie się francuskie laboratorium Sanofi.

Przy takiej małej ilości potrzebnego antygenu, firma Glaxo mogłaby z łatwością zrobić o wiele więcej dawek szczepionki niż w przypadku innych farmaceutyków.

Dzieje się tak, ponieważ naukowcy zastosowali specjalny adiuwant, który zwiększa skuteczność tej szczepionki, pozwalając tym samym na zastosowanie mniejszych ilości antygenu.

Komentarze do: Ptasia grypa: prototyp szczepionki H5N1 wspierany przez zespół doradców FDA

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz