Szukaj

Przywrócić pamięć i odwrócić objawy Alzheimera – wkrótce możliwe?

Podziel się
Komentarze0

Pojawiła się właśnie nowa nadzieja na polu walki z chorobą Alzheimera. Badanie opublikowane w FASEB Journal, przeprowadzone przez naukowców z National Institues of Health w Stanach Zjednoczonych, pokazuje niezwykłe działanie molekuły nazwanej TFP5.Eksperymenty przeprowadzono na myszach genetycznie zaprojektowanych w kierunku choroby Alzheimera.

Okazuje się, że kiedy podano im wspomnianą molekułę, objawy choroby się cofnęły, a pamięć odzyskała dawną sprawność. Co więcej, nie stwierdzono skutków ubocznych takiej terapii.

Dr Harish C. Pant z Laboratory of Neurochemistry w NIH w Bethesda, mówi: sugerujemy na tę chwilę, iż molekuła TFP5 może być bardzo skutecznym terapeutycznym składnikiem.

Aby doszło do tego odkrycia, dr Pant ze swoimi kolegami posłużyli się gryzoniem - ekwiwalentem ludzkiej choroby, oraz grupą kontrolną. Jednemu zestawowi myszy wstrzyknięto molekułę TFP5, a grupie kontrolnej – placebo, czyli roztwór solny.


Myszy, po serii dootrzewnowych zastrzyków, wykazywały się znaczącą redukcją różnych objawów choroby, a także poprawą pamięci. Co więcej, myszy te nie straciły na wadze, nie cierpiały z powodu stresu neurologicznego, ani nie wykazywały zatrucia.

Natomiast choroba u myszy z grupy kontrolnej postępowała normalnie, tak jak się tego spodziewano.

Molekuła TFP5 jest pochodną regulatora kluczowego enzymu mózgowego, zwanego Cdk5. Nadmierna aktywacja Cdk5 jest związana z tworzeniem płytek starczych, firmowego znaku choroby Alzheimera.

Dr Gerald Weissman, redaktor naczelny FASEB Journal mówi: następnym krokiem będzie przekonanie się, czy molekuła może w ten sam sposób działać na ludzi. A jeżeli nie, to znalezienie takiej, która podziała. Wiemy teraz, że możemy brać na cel podstawowe molekularne defekty choroby Alzheimera, więc możemy mieć nadzieję na lepsze terapie niż te, które mamy aktualnie do dyspozycji.

Komentarze do: Przywrócić pamięć i odwrócić objawy Alzheimera – wkrótce możliwe?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz