Szukaj

Przyjrzyj się wzrokowi po czterdziestce

Podziel się
Komentarze1

Od 5 października województwach śląskim i małopolskim rusza akcja bezpłatnych badań wzroku dla osób, które ukończyły czterdziesty rok życia. Wszystko w ramach kolejnej edycji akcji edukacyjnej „Czas na wzrok”, organizowanej od kliku lat w całej Polsce.


Co zrobić, gdy ma się problem z odczytaniem drobnego druku w gazecie? Oznacza to, że nadeszła pora, by poświęcić trochę „Czasu na wzrok”. W ramach tej akcji mieszkańcy województwa śląskiego i małopolskiego będą mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat prezbiopii, czyli procesu, który dotyka ludzi po 40. roku życia.

Celem akcji edukacyjnej „Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce” jest dostarczenie informacji na temat prezbiopii oraz najlepszych sposobów jej korygowania. – Prezbiopia, czyli starczowzroczność, jest najpopularniejszym typem zaburzeń widzenia. Dotyka ona osoby po czterdziestce, u których, w wyniku naturalnego, fizjologicznego mechanizmu starzenia, dochodzi do zmniejszenia elastyczności soczewki w oku. Proces ten zachodzi u osób bez wad wzroku, ale też u tych z nadwzrocznością i krótkowzrocznością – wyjaśnia dr hab. n. med. Dorota Tarnawska, z zespołu badawczego Szpitala Kolejowego w Katowicach. - Zwłaszcza osoby, które dotąd cieszyły się „sokolim wzrokiem” i nie miały wcześniej kontaktu z okulistą, często zwlekają z wizytą u specjalisty, bo nie rozpoznają właściwie pierwszych symptomów tego naturalnego procesu. Brak odpowiednich okularów do czytania może skutkować nieprzyjemnie odczuwanym napięciem oczu podczas czytania, a nawet bólami głowy. Tymczasem rozwiązanie problemu jest proste, wystarczy bowiem zaopatrzyć się w odpowiednio dobrane okulary, aby go skutecznie wyeliminować – mówi dr Tarnawska.


- Kampania będzie prowadzona od 19 września do 31 grudnia 2012 r. - W ramach akcji, w dniach od 5 do 20 października mieszkańcy województwa śląskiego i małopolskiego, powyżej 40. roku życia będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań ostrości wzroku w wybranych salonach optycznych – mówi Ewa Żebrowska z JZO, organizator akcji - Lista salonów optycznych dostępna jest na stronie internetowej dedykowanej prezbiopii www.czasnawzrok.pl. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na badania należy umówić się wcześniej telefonicznie lub osobiście, podając przy rejestracji hasło kampanii „Czas na wzrok”. - Prezbiopia nie jest chorobą – jest procesem fizjologicznym wynikającym ze starzenia się organizmu i zmniejszenia elastyczności pewnych elementów gałki ocznej. Spotyka się ją zarówno u osób z nadwzrocznością, krótkowzrocznością oraz u osób bez wad wzroku – wyjaśnia z kolei prof. Marta Misiuk – Hojło, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu. - Okuliści zauważyli, że wiele osób zbyt późno decyduje się na korekcję widzenia do bliży za pomocą specjalnych soczewek okularowych. Opóźnienie decyzji o odpowiedniej korekcji wzroku może skutkować przewlekłymi zapaleniami spojówek, uporczywymi bólami głowy i innymi zaburzeniami widzenia. Tych kłopotów można by uniknąć gdyby w odpowiednim czasie okulista zapisał okulary korygujące. To skłania środowisko okulistyczne do szerszego rozpowszechniania informacji na temat prezbiopii i możliwości korekcji – mówi prof. Marta Misiuk – Hojło.****
Więcej szczegółów na temat prezbiopii oraz rozwiązań dla prezbiopów znajduje się na stronie internetowej www.czasnawzrok.pl.  Do tej pory kampanię „Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce” przeprowadzono z sukcesem w województwach dolnośląskim, wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim, łódzkim i opolskim.

Komentarze do: Przyjrzyj się wzrokowi po czterdziestce (1)

Kardon
Kardon 02-05-2015 21:41

wzrok po 40

1

Bardzo dobry tekst. Myślę, że najważniejsze jest to, żeby uświadamiać, jak ważne jest badanie wzroku.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze