Szukaj

Przeciwutleniacz zwiększa przeżywalność przeszczepionej wątroby o ponad 90%

Podziel się
Komentarze0

Włoscy naukowcy odkryli, że przeciwutleniacz o nazwie N-acetylocysteina (NAC) znacznie zwiększa przeżywalność wątroby, gdy zostanie podany przed pobraniem organu. Badacze sugerują także, że efekt NAC jest jeszcze lepszy, gdy przeszczepiany jest organ suboptymalny. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 2010 roku na świecie wykonano 22000 przeszczepów wątroby, z czego 18500 organów pochodziło od zmarłych dawców.Dane pochodzące z Organ Procurement and Transplantation Network (OPTN) mówią, że obecnie 16000 pacjentów w Stanach Zjednoczonych czeka na przeszczep wątroby.

Między styczniem a październikiem 2012 roku dokonano około 18500 przeszczepów organów pochodzących od zmarłych dawców, jednak w tym czasie pozyskano tylko 7000 wątrób pochodzących od zmarłych dawców.
 
„Przeszczep wątroby jest standardową formą leczenia w końcowych stadiach chorób wątroby. Przeciwutleniacze, takie jak NAC, potencjalnie mogą zmniejszać uszkodzenia wątroby pochodzącej od zmarłego dawcy, poprawiając funkcje przeszczepu” – powiedział główny autor badania, doktor Francesco D’Amico z Padova University.

Badania wykazały, że zespół poreperfuzyjny (uszkodzenie tkanek wątroby, kiedy krew powraca do organu po okresie niedotlenienia) pojawia się często w wyniku przechowywania organu i negatywnie wpływa na funkcjonowanie przeszczepu po transplantacji.


W badaniu opublikowanym w Liver Transplantation wzięło udział 140 pacjentów przygotowujących się do przeszczepu wątroby. W 69 przypadkach zastosowano infuzję dożylną 30 mg/kg NAC na godzinę przed pobraniem organu i kolejną infuzję 300 mg NAC przez żyłę wrotną tuż przed hepatektomią. 71 pozostałych pacjentów przeszło standardową procedurę transplantacji.

W grupie, w której zastosowano NAC, przeżywalność organu po trzech miesiącach wynosiła 93%, a po 12 miesiącach wynosiła 90%.

W grupie kontrolnej było to 82% i 70%.

Wśród 23% pacjentów z grupy eksperymentalnej wystąpiły powikłania potransplantacyjne, podczas gdy liczba powikłań w grupie kontrolnej wzrosła do 51%.

Ponadto, u pacjentów z pierwszej grupy, którzy otrzymali organy suboptymalne, dysfunkcje wątroby wystąpiły w 15% przypadków, natomiast w drugiej grupie odsetek dysfunkcji wzrósł do 32%.  

Doktor D’Amico konkluduje, że infuzje NAC powinny być stosowane podczas procedury pobierania wątroby, gdyż poprawiają one szanse na przyjęcie się organu.

Jest to szczególnie ważne teraz, gdy coraz więcej organów do przeszczepów to organy suboptymalne. Zastosowanie NAC nie jest drogie, natomiast znacznie zwiększa przeżywalność przeszczepionej wątroby, zmniejsza ryzyko komplikacji i skraca czas hospitalizacji.

Warto dodać, że amerykańscy naukowcy podkreślają wagę badania doktora D’Amico i jego współpracowników, wskazując na znikomą ilość opracowań dotyczących organów pochodzących od zmarłych dawców.   

Komentarze do: Przeciwutleniacz zwiększa przeżywalność przeszczepionej wątroby o ponad 90%

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz