Szukaj

Projekt Niewinność – nauka rusza na pomoc osobom, które niesłusznie uznano za winne

Podziel się
Komentarze0

Czy Temida, starożytna bogini prawa i wiecznego porządku, zrzuci z siebie togę, odłoży miecz i wagę i wejdzie w XXI wiek w kitlu laboratoryjnym, by wnieść do systemu sądowego prawdziwą sprawiedliwość? Nietypowe sympozjum na temat roli chemii i nauk pokrewnych w wyjaśnianiu zawiłych spraw sądowych odbyło się 20 sierpnia br. podczas 244 konferencji American Chemical Society.Tematem prezentacji były przypadki spraw, w których dopiero wykorzystanie metod nauk ścisłych pozwoliło oczyścić z zarzutów więźniów niesłusznie skazanych na dożywocie bądź nawet karę śmierci.

W sympozjum wzięły udział rzesze prawników oraz naukowców sądowych uczestniczących w Projekcie Niewinność, m.in. agent FBI Fred Whitehurst, którego omal nie zwolniono za wprowadzenie reformy w głównym laboratorium rządowym, John Lentini, badacz ds. pożarów i podpaleń, który dostarczył dowodów na to, że w stanie Teksas przeprowadzono egzekucję niewinnego człowieka, oraz specjalista w zakresie testów DNA, Greg Hampikian, dzięki pracy którego Amanda Knox została uwolniona po tym, jak skazano ją na 25 lat więzienia za morderstwo Meredith Kercher.

Zobacz również:Projekt Niewinność jest obywatelską organizacją, której członkowie zajmują się oczyszczaniem z zarzutów osób niesłusznie skazanych oraz przygotowywaniem propozycji reform w systemie sądownictwa.

Wykorzystując zdobycze nauki, takie jak testy DNA, organizacja przypatruje się bliżej zawiłym sprawom i dowodzi ewentualnych błędów w postępowaniu.

Projekt doprowadził do uwolnienia ponad 292 ludzi w Stanach Zjednoczonych, z czego 17 z nich oczekiwało na karę śmierci.

„Podano tu przykłady spraw, w których chemia sądowa stanęła w obronie podstawowych praw człowieka, w obronie osób niewinnych, a jednak skazanych za zbrodnie.” - wypowiedział się o mówcach sympozjum Bassam Z. Shakhashiri, prezydent American Chemical Society.

Komentarze do: Projekt Niewinność – nauka rusza na pomoc osobom, które niesłusznie uznano za winne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz