Szukaj

Projekt Niewinność – nauka rusza na pomoc osobom, które niesłusznie uznano za winne

Podziel się
Komentarze0

Czy Temida, starożytna bogini prawa i wiecznego porządku, zrzuci z siebie togę, odłoży miecz i wagę i wejdzie w XXI wiek w kitlu laboratoryjnym, by wnieść do systemu sądowego prawdziwą sprawiedliwość? Nietypowe sympozjum na temat roli chemii i nauk pokrewnych w wyjaśnianiu zawiłych spraw sądowych odbyło się 20 sierpnia br. podczas 244 konferencji American Chemical Society.Tematem prezentacji były przypadki spraw, w których dopiero wykorzystanie metod nauk ścisłych pozwoliło oczyścić z zarzutów więźniów niesłusznie skazanych na dożywocie bądź nawet karę śmierci.

W sympozjum wzięły udział rzesze prawników oraz naukowców sądowych uczestniczących w Projekcie Niewinność, m.in. agent FBI Fred Whitehurst, którego omal nie zwolniono za wprowadzenie reformy w głównym laboratorium rządowym, John Lentini, badacz ds. pożarów i podpaleń, który dostarczył dowodów na to, że w stanie Teksas przeprowadzono egzekucję niewinnego człowieka, oraz specjalista w zakresie testów DNA, Greg Hampikian, dzięki pracy którego Amanda Knox została uwolniona po tym, jak skazano ją na 25 lat więzienia za morderstwo Meredith Kercher.


Projekt Niewinność jest obywatelską organizacją, której członkowie zajmują się oczyszczaniem z zarzutów osób niesłusznie skazanych oraz przygotowywaniem propozycji reform w systemie sądownictwa.

Wykorzystując zdobycze nauki, takie jak testy DNA, organizacja przypatruje się bliżej zawiłym sprawom i dowodzi ewentualnych błędów w postępowaniu.

Projekt doprowadził do uwolnienia ponad 292 ludzi w Stanach Zjednoczonych, z czego 17 z nich oczekiwało na karę śmierci.

„Podano tu przykłady spraw, w których chemia sądowa stanęła w obronie podstawowych praw człowieka, w obronie osób niewinnych, a jednak skazanych za zbrodnie.” - wypowiedział się o mówcach sympozjum Bassam Z. Shakhashiri, prezydent American Chemical Society.

Komentarze do: Projekt Niewinność – nauka rusza na pomoc osobom, które niesłusznie uznano za winne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz