Szukaj

Powszechne leki z kofeiną mogą być powiązane z udarem mózgu

Podziel się
Komentarze0

Nowe koreańskie badanie pokazuje, że zażywanie takich leków jest powiązane z większym ryzykiem udaru mózgu. Wcześniejsze prace udowadniały, że kawa i herbata mają ochronne działanie na mózg. Rezultaty nowego badania, opublikowanego w Stroke, mogą w zasadzie potwierdzać wcześniejsze odkrycia, zdaniem koreańskich badaczy, ponieważ udowodnili oni, że ludzie, którzy pili najmniej kawy, byli najbardziej zagrożeni udarem, zażywając leki kofeinowe.Koreańczycy przestudiowali najpowszechniejsze leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, leki na przeziębienie oraz środki na koncentrację.

Nam-Kyong Choi z Seoul National University College of Medicine mówi: - Kofeina zwęża naczynia krwionośne, sprawiając, że ciśnienie krwi rośnie. To właśnie takie działanie na ciśnienie krwi może wyjaśniać możliwe powiązanie z udarem, ale nie przyjrzeliśmy się temu mechanizmowi.

Naukowcy wybrali 940 pacjentów, którzy ucierpieli z powodu udaru krwotocznego. Porównali tych chorych z grupą podobnych ludzi bez udaru, ale hospitalizowanych, oraz z trzecią grupą ludzi zdrowych i niehospitalizowanych.

Przepytali ich na temat zażywanych leków w ciągu dwóch poprzednich tygodni.


Okazało się, że ci ludzie, którzy brali leki z kofeiną, byli ok. 2,5 razy bardziej zagrożeni udarem. 5% pacjentów, którzy mieli udar, zażywało wcześniej taki lek, w porównaniu do 2,3% z grup bez udaru.

Ale kiedy naukowcy przyjrzeli się także konsumpcji kofeiny, odkryli, że uczestnicy, którzy zażywali takie leki, ale nie pili kawy codziennie, byli blisko 3 razy bardziej zagrożeni udarem niż ludzie niezażywający tych leków. A ci, którzy pili mnóstwo kawy każdego dnia, w ogóle nie byli bardziej zagrożeni udarem.

Prof. Daniel Woo z University of Cincinnati w USA, mówi: - Nawet jeżeli leki zawierające kofeinę zdają się zwiększać ryzyko udaru krwotocznego, nie wydaje się, żeby to zależało od kofeiny. Z moich obserwacji wynika, że ludzie, którzy piją 3 filiżanki kawy dziennie, wcale nie są bardziej zagrożeni krwotocznym udarem.

Umiarkowana konsumpcja kawy, czyli 1 – 3 filiżanki dziennie, została powiązana z niższym ryzykiem wszelkiego typu udaru mózgu. Jedna filiżanka kawy zawiera ok. 130 miligramów kofeiny, co jest o wiele więcej niż 35 miligramów dziennie, które zażywali uczestnicy badania w swoich lekach.

Choi uważa, że kawa i herbata muszą zawierać także inne składniki, które niwelują efekt kofeiny.

Komentarze do: Powszechne leki z kofeiną mogą być powiązane z udarem mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz