Szukaj

Pomóżcie biologom rozszyfrować język waleni

Podziel się
Komentarze0

Whale Project, zainicjowany przez badaczy brytyjskich, proponuje internautom słuchanie i klasyfikowanie wokaliz waleni. Ma to na celu pomoc, jaką każdy z nas może wyświadczyć naukowcom, w lepszym zrozumieniu komunikacji u niektórych gatunków tych morskich ssaków, takich jak orki albo grindwald pilot.Jeżeli więc masz dobre muzyczne ucho, podłącz się do strony projektu Whale Project i pomóż badaczom z uniwersytetu Saint-Andrews w Szkocji, w lepszym odczytywaniu sygnałów komunikacyjnych, wysyłanych przez orki i delfiny, na przykład.

Sygnały te zostały nagrane we wszystkich morzach naszego globu, a następnie umieszczone online. Strona poprosi was o posłuchanie wielu dźwięków i zasygnalizowanie ewentualnych różnic, jeżeli wasze muzyczne uszy bądą w stanie coś wychwycić.


Wiedza obywatelska, owoc wielu partnerstw, wymaga jednakże minimum rygoru: chodzi jak najbardziej o dobre przestrzeganie instrukcji, aby zapewnić maksimum spójności w badaniach, unikając zafałszowania rezultatów.

Jeśli nawet język orek, o organizacji społecznej, jest już bardzo dobrze znany i bardzo dobrze przestudiowany (okazuje się bowiem, że każda grupa tych pięknych stworzeń ma swój własny „dialekt”), to jednakże w dalszym ciągu jest on bardzo, bardzo słabo zrozumiany przez naukowców, specjalistów od waleni, którzy z drugiej strony wiedzą prawie wszystko na temat innych ssaków morskich, takich jak grindwale, na przykład.

Komentarze do: Pomóżcie biologom rozszyfrować język waleni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz