Szukaj

Pokolenie MP3 i co dalej…

Podziel się
Komentarze0

Pod koniec listopada ruszyła ogólnopolska akcja społeczna pt. „Ścisz mp3”. Akcja w tym roku kierowana jest do studentów. To właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na problemy ze słuchem w przyszłości. Do polskich uczelni wyższych trafiły plakaty informujące o akcji oraz informatory, z których studenci mogli dowiedzieć się jak chronić słuch przed szkodliwymi działaniami decybeli, które funduje ich ulubiony odtwarzacz mp3.


Ze statystyk wynika, że około 20% dzieci i młodzieży w Polsce ma problemy ze słuchem. Jedną z głównych przyczyn jest długie i głośne słuchanie muzyki z odtwarzaczy, co w przyszłości może grozić nieodwracalnym ubytkiem słuchu.

Problem dotyczy nie tylko polskiej młodzieży. Jak wynika z najnowszego raportu UE, aż 10 milionom młodych europejczyków grozi poważne uszkodzenie słuchu, spowodowane przez zbyt głośne słuchanie muzyki z odtwarzaczy mp3. Podczas Europejskiej Konferencji Naukowej komitet ds. nowych zagrożeń zdrowia stwierdził, że długotrwałe głośne słuchanie muzyki przy pomocy przenośnych odtwarzaczy może prowadzić do dzwonienia w uszach oraz do osłabnięcia wrażliwości słuchu. Komisja Europejska wyszła z inicjatywą do producentów odtwarzaczy mp3. Propozycja zakładałaby, żeby na każdym odtwarzaczu mp3 znajdowało się ostrzeżenie o zagrożeniu dla zdrowia, jakie niesie niewłaściwe lub nadmierne używanie tych urządzeń.


Większość osób słuchających głośnej muzyki twierdzi, że ten problem ich nie dotyczy, tłumacząc sobie że w ciągu dnia w przestrzeni miejskiej ich słuch jest i tak narażony na decybele duże natężenie dźwięków. Uszkodzenie słuchu nie jest łatwe do wykrycia, spory odsetek ludzi którzy borykają się z początkową utratą słuchu nie zdaje sobie sprawy, że może być dotknięty tym problemem. Musimy pamiętać jedną istotną kwestię podkreślaną przez ekspertów - kiedy dojdzie do uszkodzenia słuchu, nie możemy tego cofnąć.

Każdy wynalazek technologiczny jest dla ludzi i może nam dobrze służyć oraz umilać życie. Słuchanie muzyki z odtwarzaczy mp3 nie jest samo w sobie szkodliwe pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kliku prostych zasad. Dzięki temu w przyszłości nie będziemy musieli się martwić o nasz słuch. Warto stosować się do pozornie błahych zasad, jak np. „Udając się na koncert ulubionej gwiazdy, aby chronić nasze uszy zaopatrz się w specjalne zatyczki”, „Gdy słuchasz muzyki ze swojej ulubionej mp3 ścisz trochę dźwięk. Takie proste czynności pozwolą Ci się cieszyć dobrym słuchem przez wiele lat”.

Więcej informacji otrzymają Państwo na stronie:

www.sluchowisko.net

Komentarze do: Pokolenie MP3 i co dalej…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz