Szukaj

Picie nawet małych ilości alkoholu w czasie ciąży powoduje ryzyko przedwczesnego porodu

Podziel się
Komentarze0

Nawet umiarkowane spożywanie alkoholu w czasie pierwszych miesięcy ciąży może być szkodliwe, twierdzą naukowcy w Leeds. Ich badanie jest najnowszym spośród wielu składających się na z długą debatę nad tym, czy w ogóle można bezpiecznie pić w czasie ciąży.

Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Epidemiology and Community Health, sugerują, że w tym przypadku szanse na przedwczesny poród znacznie wzrastają. NHS zaleca całkowite unikanie alkoholu w czasie ciąży, a także w okresie ją poprzedzającym. Jednakże, jeśli ludzie decydują się pić mimo wszystko, to nie powinny to być więcej niż dwie jednostki alkoholu, dwa razy w tygodniu. Około siedmiu na 100 urodzeń w Wielkiej Brytanii jest przedwczesne.

Badania, przeprowadzone wśród 1264 kobiet w Leeds pokazały, że nie tylko picie więcej niż dwóch jednostek alkoholu zwiększyło dwukrotnie ryzyko przedwczesnego porodu, ale także picie w tych granicach w pewnym stopniu je zwiększa.

Picie małych ilości nie powoduje problemów rozwojowych u dziecka

Badania ponad 11 tys. pięciolatków, prowadzone przez University College w Londynie, wykazały, że picie jednej lub dwóch jednostek alkoholu tygodniowo w okresie ciąży nie podnosi ryzyka problemów rozwojowych u dziecka.

Profesor Yvonne Kelly , który przeprowadził to badanie, powiedział BBC: „Nadużywanie alkoholu jest naprawdę bardzo złe, ale gdy spożywane były jego małe ilości w czasie ciąży, nie znaleźliśmy w naszym badaniu żadnych negatywnych tego skutków w dzieciństwie urodzonych dzieci”.

Dr Patrick O'Brien, rzecznik Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, powiedział: „Chociaż najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby wybrać całkowitą wstrzemięźliwość to nie wykazano, żeby  niewielkie ilości alkoholu, nie więcej niż 1-2 jednostki raz lub dwa razy tygodniu, były szkodliwe po 12 tygodniu ciąży”.

Kobiety w ciąży powinny zawsze konsultować się z położnymi i lekarzami, jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości co do spożywania przez nie alkoholu.

Ewa Panasiuk

Komentarze do: Picie nawet małych ilości alkoholu w czasie ciąży powoduje ryzyko przedwczesnego porodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz