Szukaj

Percepcja naszego ciała może zostać uszkodzona przez anestezję

Podziel się
Komentarze0

Według ostatniego badania nad skutkami neurologicznymi anestezji, znieczulenie miejscowe może mieć jako skutek uboczny zmianę percepcji naszego ciała. Odkrycie to może prowadzić do nowych terapii przeciwko bólowi, które przede wszystkim, dotyczą osób z amputowanym fragment ciała, które w dalszym ciągu bardzo cierpią.Badanie, o którym mowa, zostało przeprowadzone przez badaczy z francuskiego instytutu INSERM (Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych, Institut national de la santé et de la recherche médicale) w Tuluzie, we współpracy z ekipą Equipe d'Accueil "Modélisation des agressions tissulaires et nociceptives".

Obiekt badań dotyczył percepcji ciała u pacjentów pod znieczuleniem miejscowym, to znaczy anestezji strefy obsługiwanej przez jeden nerw, albo grupę nerwów. W ten sposób, okazało się, że znieczulenie tego typu strefy wywołuje zmiany w aktywności mózgu, tak samo jak percepcji ciała u pacjenta.


Badacze wyjaśniają to zjawisko przez fakt, że mózg ma do dyspozycji właściwości plastyczne, które pozwalają na zachodzenie takich fenomenów jak uczenie się, zapamiętywanie, wyzdrowienie po uszkodzeniu mózgu. Na tę chwilę, taka możliwość ludzkiego mózgu może czasami stać się ciężka do wytrzymania, w szczególności w przypadku pacjentów z amputowanymi kończynami, którzy w dalszym ciągu odczuwają bólr w członku, którego już nie ma (w takim wypadku mówimy o bólach fantomowych).

Rezultaty te zostały uzyskane podczas obserwacji dwudziestu osób, które zostały poddane znieczuleniu ramienia. Okazało się, że pacjenci odczuwali „iluzoryczne wrażenia” odtyczące ich uśpionego ramienia, a przede wszystkim mieli wrażenia puchnięcia, zmiany rozmiaru oraz kształtu. Poza tym, pacjenci pod znieczuleniem miejscowym mieli większe trudności z rozpoznaniem prawej i lewej ręki.

Inne badania na ten temat są już przewidziane i mają one określić, które strefy mózgu są odpowiedzialne za to zjawisko zmiany percepcji. Autorzy badania są pewni siebie: trzeba z pewnością opracować techniki anestezji, nowe techniki, które pozwolą zahamować abo bezpośrednio stymulować strefy mózgu odpowiedzialne za te zjawiska bólowe.

Komentarze do: Percepcja naszego ciała może zostać uszkodzona przez anestezję

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz