Szukaj

Papierosy w ciąży i zaburzenia zachowania

Podziel się
Komentarze0

Palenie papierosów w okresie ciąży zdaje się być prenatalnym czynnikiem ryzyka zaburzeń zachowania u dzieci, według badania zamieszczonego w JAMA Psychiatry. Zaburzenia zachowania to problem społeczny i kliniczny, a naukowcy obserwują rosnącą zachorowalność na całym świecie.Wiemy już, że palenie papierosów u kobiet ciężarnych wiąże się z zaburzeniami psychologicznymi u ich potomstwa, włączając w to zaburzenia uwagi.

Dr Darya Gaysina i prof. Gordon Harold z University of Leicester, we współpracy z uczonymi z Nowej Zelandii i USA, przestudiowali powiązania między paleniem w okresie ciąży a zaburzeniami zachowania u potomstwa, pośród dzieci wychowywanych przez matki powiązane i niepowiązane z nimi genetycznie.

Posłużono się trzema badaniami: The Christchurch Health and Development Study (obejmujące biologiczne i adoptowane potomstwo), Early Growth and Development Study (potomstwo z adopcji przy urodzeniu) oraz Cardiff IVF Study (adopcja przy poczęciu pośród genetycznie powiązanych i niepowiązanych rodzin).


Określono też przeciętną liczbę papierosów wypalanych przez kobiety ciężarne.

Według rezultatów, istnieje znaczące powiązanie między nikotynizmem w okresie ciąży a zaburzeniami zachowania u potomstwa pośród dzieci wychowywanych przez genetycznie powiązane i niepowiązane kobiety.

Autorzy podsumowują: - Nasze badania sugerują związek między paleniem w ciąży i zaburzeniami zachowania u potomstwa, który nie może być w pełni wyjaśniony poprzez czynniki środowiskowe po urodzeniu. W grę mogą wchodzić tutaj czynniki genetyczne i inne czynniki środowiskowe przed urodzeniem, które jeszcze nie są znane.

Komentarze do: Papierosy w ciąży i zaburzenia zachowania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz