Szukaj

Papieros: pierwszy czynnik ryzyka raka pęcherza i raka nerek!

Podziel się
Komentarze0

Papierosy powodują nie tylko raka płuc, jak się okazuje. Według najnowszego badania, które zostało przedstawione na ostatnim kongresie naukowym Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, papierosy to także główny czynnik ryzyka zachorowania na nowotwory nerek i nowotwory pęcherza.Dr Yann Neuzillet, autor prac ze szpitala Foch w Suresnes we Francji, mówi: - Wiele badań wykazało, że istnieje silna korelacja między nikotynizmem a rozwojem i progresją raka pęcherza. Ryzyko to rośnie od 2 do 10 razy.

Rak pęcherza to mało znana choroba, choć w 2012 we Francji dotknęła 12 000 nowych osób oraz spowodowała 4 772 zgonów.


Rak pęcherza jest bardzo drogi w leczeniu, gdyż wymaga ciężkich i powtarzanych terapii. Jego rozwojowi sprzyja odkładanie się w pęcherzu substancji kancerogennych, eliminowanych przez nerki, jak wyjaśnia francuski naukowiec.

Takie same zależności stwierdzono także dla raka nerki, który we Francji w 2012 został nowo zdiagnozowany u 11 500 osób, a zabił 4 000 z nich.

Dr Marc-Olivier Timsit ze szpitala Georges Pompidou w Paryżu, mówi: - Mężczyzna, który pali, jest o 50% bardziej zagrożony rakiem nerki niż mężczyzna, który nie pali.

Jednocześnie, jak podkreśla ten naukowiec, wystarczy rzucić palenie, aby po 10 latach osiągnąć stopień ryzyka osób niepalących.

Komentarze do: Papieros: pierwszy czynnik ryzyka raka pęcherza i raka nerek!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz