Szukaj

Panama otrzyma million dolarów w ramach Protokołu z Nagoya

Podziel się
Komentarze0

Panama będzie pierwszym krajem, który skorzysta z dofinansowania określonego protokołem z Nagoya dla bioróżnorodności. Protokół z Nagoya ma na celu walkę z biopiractwem oraz dzielenie się w sposób najbardziej sprawiedliwy korzyściami wynikającymi z eksploatacji naturalnych zasobów planety.Protokół z Nagoya nardzoił się na łonie spotkania Organizacji Narodów Zjednoczonych, na temat bioróżnorodności biologicznej w październiku 2010 roku. Aby osiągnąć nakreślone w nim cele, stworzono odpowiedni fundusz w ramach tego protokołu, ale na tę chwilę jeszcze żaden kraj z tych pieniędzy nie skorzystał.

Dlatego też, okazuje się, że Panama będzie pierwszym krajem, który dostąpi tego zaszczytu. W rzeczywistości, kraj ten otrzyma nie mniej niż milion dolarów w tym celu, jak donosi naukowa strona Sci-Dev.

Suma ta zostanie zainwestowana w ciągu trzech lat, w badania nad bioróżnorodnością na wyspie Coiba. Wyspa ta to dawne więzienie w zatoce Chiriqui, która teraz stała się potężnym rezerwatem naturalnym.


Stworzono na niej park narodowy, a od 2005 roku jest to specjalna strefa ochrony środowiska morskiego, zapisana na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

Zespół badaczy będzie więc zbierał rośliny, grzyby, a także algi mające relacje symbiotyczne z koralami oraz z bakteriami w wodzie morskiej oraz w wodzie słodkiej, jak wyjaśnia Dario Luque, przedstawiciel ANAM, czyli władzy odpowiedzialnej za ochronę środowiska naturalnego w Panamie.

Próbki te zostaną następnie przeanalizowane w nadziei na odkrycie składników niezbędnych do stworzenia nowych naturalnych środków insektobójczych albo lekarstw pozwalających leczyć choroby tropikalne, jak również raka.

Niektóre grupy badawcze, które już przebadały próbki mikroskopijnych alg na wyspie Coiba, już ujawniły, że zawierają w sobie składniki aktywne, które mogą zostać użyte w opracowywaniu lekarstw przeciwko nowotworom, jak powiedział Dario Luque.

Projekt ten ma kosztować jakieś 3 400 000 dolarów, a Panama ma obowiązek podzielić się tymi rezultatami. Dodatkowo, kraj ten skorzysta ze wsparcia finansowego innych partnerów, między innymi ze wsparcia uniwersytetów amerykańskich: z Kalifornii i z Utah. Do sprawy dołączy się również amerykański narodowy instytut zdrowia, ale również przedsiębiorstwa prywatne z bazą w Japonii oraz w Stanach Zjednoczonych.

Komentarze do: Panama otrzyma million dolarów w ramach Protokołu z Nagoya

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz