Szukaj

Palenie zwiększa ryzyko RZS

Podziel się
Komentarze0

Liczba papierosów wypalanych na dzień oraz to, od ilu lat dana osoba pali, zwiększa ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), o czym informuje badanie zamieszczone w Arthritis Research & Therapy. Ryzyko wprawdzie zmniejsza się po rzuceniu palenia, ale w porównaniu do ludzi, którzy nigdy nie palili, w dalszym ciągu jest wysokie.Badacze z Karolinska Institutet i Karolinska University Hospital przeanalizowali dane z projektu Swedish Mammography Cohort, który objął 34 000 kobiet w wieku od 54 do 89 lat. Spośród nich 219 miało RZS.

Wyniki analizy pokazują, że nawet niewielkie palenie jest związane ze wzrostem ryzyka zachorowania na RZS. Przykładowo, wypalanie od 1 do 7 papierosów dziennie ponad dwukrotnie zwiększa zagrożenie.


Natomiast kiedy ekipa badawcza porównała osoby, które nigdy nie paliły, z kobietami, które paliły od ponad 25 lat, okazało się, że ryzyko rośnie również wraz z długością palenia.

Zaprzestanie palenia zaś zmniejszyło zagrożenie RZS, aczkolwiek ryzyko to spadało stopniowo – dopiero 15 lat po rzuceniu nałogu ryzyko było mniejsze trzykrotnie.

Daniela Di Giuseppe, kierująca analizą, mówi: - Rzucenie palenia jest ważne dla zdrowia, włączając w to także ryzyko zachorowania na RZS. Ale fakt, że zagrożenie to spada tak powoli po rzuceniu palenia, sugeruje, że każda osoba paląca, martwiąca się swoim zdrowiem, powinna już teraz zerwać z nałogiem.

Komentarze do: Palenie zwiększa ryzyko RZS

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz