Szukaj

Palenie powiązane z gorszym zdrowiem emocjonalnym

Podziel się
Komentarze0

Palacze szkodzą nie tylko swojemu zdrowiu fizycznemu, jak wynika z najnowszego raportu Gallup i Healthways zrealizowanego w Stanach Zjednoczonych. W ankiecie tej udział wzięło 83 000 osób. Przeprowadzono ją w okresie od 3 stycznia do 18 czerwca tego roku, więc dane są naprawdę świeże.Jak wynika z raportu, w skali oceniającej stan zdrowia emocjonalnego, palący osiągnęli 72 punkty, w porównaniu do 81.1 dla niepalących.

Obliczenia te oparto na odpowiedziach uzyskanych w ankiecie, która przepytywała uczestników na temat „wczorajszych” wydarzeń pozytywnych i negatywnych, takich jak nauczenie się czegoś interesującego, zrobienie czegoś interesującego, odczuwanie stresu, smutku, gniewu i niepokoju, bycia potraktowanym z szacunkiem.

Pierwszy wielce wymowny wniosek: 9 na 10 palaczy biorących udział w ankiecie żałowało tego, że w ogóle zaczęli palić. Warto zauważyć jednak, że palenie to wybór i czynnik ryzyka, któremu można łatwo zapobiec.


Raport pokazuje także, że generalnie palacze częściej niż niepalący wyrażali negatywne uczucia, włączając w to stres, smutek i niepokój. Naukowcy podkreślają jednak, że pozostaje dla nich niejasne, czy te negatywne emocje wiążą się z samym faktem palenia.

Inne wnioski:

- niezależnie od przychodów, palacze donoszą o gorszym zdrowiu emocjonalnym niż niepalący;

- 50% palących doświadcza stresu codziennie, w porównaniu do 37% niepalących;

- 40% palących doświadczyło stresu „wczoraj” (w dniu poprzedzającym ankietę), w porównaniu do 28% niepalących;

- u palących częściej diagnozuje się kliniczną depresję (26% do 15%);

- palący częściej są źli i smutni (odpowiednio 22% i 25% do 12% i 16%);

- 83% palaczy doświadczyło „wczoraj” szczęścia, a 78% radości, w porównaniu do 89% i 86% niepalących.

Komentarze do: Palenie powiązane z gorszym zdrowiem emocjonalnym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz