Szukaj

Palenie bierne: palenie pod okapem kuchennym nie wystaczy, aby nie szkodzić zdrowiu

Podziel się
Komentarze2

Palenie papierosów pod okapem kuchennym, w domu, wcale nie zmniejsza wpływu palenia biernego na zdrowie dzieci. Należy palić na zewnątrz! A także, palenie papierosa w samochodzie, w obecności wpspółpasażerów, szczególnie w obecności dzieci, jest równie szkodliwe dla zdrowia, i to niezależnie od tego, czy okna są otwarte, czy nie. To są dwie podstawowe informacje, które ostatnio zostały podane przez trzy lekarki do wiadomości palaczy, a szczególnie do tych palaczy, którzy mają dzieci.W ten sposób rozpoczęto w Kanadzie program Rodzina bez dymu (Famille sans fumée), stworzony przez organizację Acti-Menu. Przesłania te nie są nowe, ale wydaje się, że ich przypominanie jest niezbędne: w Quebeku, 11,6% dzieci, jest narażone - jako bierni palacze - na kontakt z dymem papierosowym w domu. Jest to poziom dwa razy większy, niż poziom obserwowany w innych prowincjach kanadyjskich, który wynosi średnio 5,8%. Globalnie, 43% rodzin w Quebeku zabrania używania tytoniu w domu, natomiast w reszcie kraju procent ten wynosi 64. Poza tym, 40% palaczy w Montrealu pali papierosy w samochodzie, w obecności dzieci, dorzuca pani doktor Christiane Laberge.

Z kolei, według pani doktor Roxane Néron, palenie bierne jest o wiele bardziej toksyczne, niż palenie czynne, ponieważ w przypadku takiego palenia dym nie przechodzi przez filtr i uwalnia liczne drobne cząstki. Ten dym może zawierać aż do 4 800 substancji, z których 60 jest substancjami kancerogennymi. Jednym tchem pani doktor Neron wylicza: arszenik, amoniak, benzen, formaldehyd, monotlenek węgla (czad). W dodatku, substancje te, które wdychamy jako bierni palacze, mają stężenie o wiele większe, niż te w dymie wdychanym przez palaczy czynnych.


U dzieci, narażenie na kontakt z tego typu dymem jest związane z wysokim ryzykiem zachorowania na choroby dróg oddechowych, takie jak na przykład astma czy bronchit, a także na zapalenie ucha. Palenie bierne wydaje się nawet związane z pojawieniem się problemów z uczeniem się oraz z problemami z koordynacją u chłopców.


Dzieci są bardzie podatne niż dorośli na szkodliwe dzialanie palenia biernego, podkreśla pani doktor Johanne Blais. Ponieważ dzieci oddychają szybciej, więc wdychają więcej toksycznych cząstek niż dorośli, podczas gdy ich układ odpornościowy nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty, tak jak u dorosłego człowieka.

Poza tym, lekarze podejrzewają nawet, że palenie bierne może być odpowiedzialne – a przynajmniej częściowo – za syndrom nagłej śmierci niemowląt (syndrom śmierci łóżeczkowej, zespół nagłego zgonu niemowląt).

Palenie pod okapem kuchennym może się wydawać dobrym pomysłem, ale dym papierosowy rozprzestrzenia się praktycznie wszędzie. Potrzebne by było aż 20 cykli wymiany powietrza na godzinę - co jest równe przejściu tornada przez pokój – aby dym papierosowy zniknął z domu, podaje plasyczny przykład pani doktor Christiane Laberge. Jeśli natomiast chodzi o odświeżacze powietrza, to ich działanie polega tylko na tym, że pozwalają one jedynie na wyeliminowania zapachu, ale nie na wyeliminowanie cząstek toksycznych.

Cała trójka lekarek nie próbuje jednak absolutnie zmuszać rodziców do rzucania palenia. Wszystkie trzy panie doktor znają trudności z tym związane. Ale jeśli rodziców stać na ten gest, żeby palić papierosy pod włączonym okapem kuchennym, oznacza to, że są oni wrażliwi na niebezpieczeństwo, jakie stanowi palenie bierne dla ich bliskich. Więc prosimy ich tylko, aby zrobili jeszcze jeden krok i wychodzili palić na zewnątrz, podumowuje pani doktor Blais.

Każdego roku w Kanadzie, palenie bierne może być odpowiedzialne nawet za 1 700 zgonów, związanych z rakiem płuc, a także może zwiększać ryzko zachorowania na choroby serca i układu krwionośnego oraz układu oddechowego.

Komentarze do: Palenie bierne: palenie pod okapem kuchennym nie wystaczy, aby nie szkodzić zdrowiu (2)

xx444
xx444 13-02-2011 14:01

Przy dzieciach raczej nie palić.

2

Nałogowo paliłam papierosy blisko 30 lat.Gdy urodziła się wnusia i zaczęłam częściej odwiedzać moje dzieci to w ogóle nie zabierałam z sobą papierosów.Potrafiłam nie palić po 8 godzin.Moim zdaniem dziecko jest najważniej... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze