Szukaj

Palacze coraz liczniejsi!

Podziel się
Komentarze0

Od 1991 roku, po raz pierwszy mamy do czynienia z rosnącą liczbą osób palących we Francji, a największy wzrost dotyczy kobiet w wieku zbliżającym się do pięćdziesiątki. Punkt pozytywny? Liczba wypalanych papierosów dziennie stale spada.Między 2005 a 2010 rokiem poziom nikotynizmu we Francji wzrósł o 2 punkty, czyli przeszedł z 26,9% do 28,7%. Liczby podawane przez ostatni barometr zdrowia 2010, badanie przeprowadzone przez narodowy instytut INPES (Institut national de prévention et d’éducation pour la santé), przedstawiają prawdziwy odwrót tendencji.

W rzeczywistości, jest to pierwszy raz, kiedy poziom nikotynizmu wzrasta, od momentu ustanowienia we Francji prawa Evin w 1991 roku. Jako szczególnie niepokojące, INPES podkreśla powrót nikotynizmu wśród kobiet. A bardziej konkretnie – powrót nikotynizmu wśród kobiet w wieku 45-64 lata. W tej grupie wiekowej poziom nikotynizmu wzrósł aż o ... 7 punktów!


Według instytutu INPES, ten przedział wiekowy być może sprzyja powrotowi kobiet do nikotynizmu. Ale możemy też stwierdzić, że w 2010 roku, to właśnie „najbardziej palące pokolenie” osiąga ten wiek „około pięćdziesiąt lat”, a w skład tego „najbardziej palącego pokolenia” wchodzą właśnie kobiety, które nie rzucają palenia, a także byłe palaczki, podatne na powrót do nałogu.

Mniej papierosów na dzień

Jeśli chodzi o mężczyzn, wzrost nikotynizmu nie jest znaczący, ponieważ prewalencja wzrosła z 31% do 31,8%. Ale przypatrując się temu z bliska, możemy stwierdzić, że sytuacja pogorszyła się wśród młodych dorosłych. Dziś, 47% mężczyzn w wieku od 20 do 25 lat pali. W 2005 roku, było to jedynie 24,2%.

Jedyne optymistyczne dane dotyczą średniej liczby wypalanych papierosów dziennie, która się zmniejszyła: 15,4 w 2005 roku, w porównaniu do 13,9 w 2010 roku. Jeśli chodzi o proporcje palaczy wypalających powyżej 10 papierosów na dzień, to ta także się cofa: w ciągu pięciu lat, spadła ona z 72,5% do 68,7%.

Komentarze do: Palacze coraz liczniejsi!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz