Szukaj

Otyłość: Brazylia autoryzuje lek zawieszony w Europie

Podziel się
Komentarze0

Brazylia zaakceptowała wprowadzenie na rynek leku, który jest oparty na bazie sibutraminy. Molekuła ta, hamująca łaknienie, jest używana jako terapia wsparcia przeciwko otyłości. Jednakże, w Europie została zawieszona w 2010 roku, z powodu pojawiania się skutków ubocznych.Sibutramina jest produkowana od 1997 roku przez laboratoria farmaceutyczne Abbott. Jako substancja anorektyczna, jest wskazana do leczenia otyłości związanej z odżywianiem. Ale od kilku już lat molekuła ta jest przedmiotem kontrowersji, z powodu zgonów, które zdarzyły się w Europie i w Stanach Zjednoczonych.

Jednakże, substancja ta okazuje się raczej skuteczna, jeśli chodzi o spadek wagi u osób nią leczonych. Mimo tego, z powodu licznych działań niepożądanych, sibutramina została zawieszona w lutym 2010 roku, przez Europejską Agencję Leków.

Co oznacza, że została usunięta z rynku leków, ponieważ agencja uznała, iż stosunek korzyść/ryzyko nie jest wystarczający.


Pośród tych skutków ubczonych wymieniano: bezsenność, nadciśnienie tętnicze, palpitacje serca, bóle głowy.

Decyzja inna niż wszystkie

W Brazylii natomiast, władze sanitarne po prostu rozważały wycofanie sibutraminy z rynku, ale w końcu zdecydowały, iż lek ten pozostanie dostępny. W rzeczywistości, narodowa agencja nadzoru sanitarnego w Brazylii (ANVISA) zatwierdziła komercjalizację tego leku.

Jednocześnie, agencja ANVISA zarządziła wycofanie z rynku wszystkich leków przeciwko otyłości na bazie amfetaminy. Dodatkowo, jak podkreślił jeszcze dyrektor brazylijskiej narodowej agencji nadzoru sanitarnego, pan Dirceu Barbano, cytowany przez agencję Brasil, zastosowanie sibutraminy jest dozwolone jedynie w leczniu otyłości, tylko wtedy, kiedy pacjent ma ekstremalną nadwagę i nie cierpi z powodu problemów kardiologicznych.

Aby wyjaśnić tę decyzję, która jest w zasadzie sprzeczna z decyzjami podjętymi przez władze zdrowotne w innych krajach, dyrektor agencji ANVISA mówi: badania wykazały, że substancja ta pomaga stracić na wadze, a także możliwe jest zminimalizowanie jej skutków ubocznych, przedstawionych powyżej.

Jednakże, pan Dirceu Barbano dodaje jeszcze, że lek ten mimo wszystko pozostanie pod specjalnym nadzorem sanitarnym.

Komentarze do: Otyłość: Brazylia autoryzuje lek zawieszony w Europie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz