Szukaj

Otrzymane w wyniku manipulacji genetycznej bakterie zapobiegają przenoszeniu malarii przez komary

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Johns Hopkins Malaria Research Institute zmodyfikowali genetycznie bakterię powszechnie występującą u komarów i stwierdzili, że pasożyt, który powoduje malarię u ludzi, nie jest w stanie przetrwać u tych insektów, które posiadają tę zmodyfikowana bakterię.Bakteria - Pantoea agglomerans – została zmieniona tak, by wydzielać toksyczne białka do organizmu pasożyta malarii, nie szkodząc przy tym ludziom i komarom.

Zgodnie z wynikami, opublikowanymi przez PNAS, zmodyfikowane bakterie były o 98% skuteczniejsze w redukowaniu ilości pasożytów w komarzych organizmach.

,,Dawniej, pracowaliśmy nad genetycznym zmodyfikowaniem komarów tak, by były odporne na malarię, ale modyfikacja genetyczna bakterii jest znacznie prostszym rozwiązaniem. Ostatecznym celem jest całkowite zapobieganie rozsiewaniu malarii przez komary na ludzi” - mówi Marcelo Jacobs-Lorena, doktor, starszy autor badań i profesor na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.


Jacobs-Lorena wraz z kolegami zauważyli, że w ten sposób zmodyfikowana bakteria P. agglomerans zahamowała rozwój w komarach najbardziej śmiertelnego ludzkiego pasożyta malarii Plasmodium falciparum oraz występującego u gryzoni pasożyta malarii Plasmodium berghei - do 98%.

Proporcje komarów mających pasożyty spadły do 84%.

,,Prezentujemy wykorzystanie skonstruowanej bakterii symbiotycznej w ingerowaniu w rozwój P. falciparum w organizmie komara. Te wnioski dostarczają podstawy do użytku transgenicznych bakterii symbiotycznych jako potężnego narzędzia do walki z malarią” – mówi Jacobs-Lorena.

Malaria każdego roku zabija ponad 800 000 ludzi na całym świecie. W większości są to dzieci.

Komentarze do: Otrzymane w wyniku manipulacji genetycznej bakterie zapobiegają przenoszeniu malarii przez komary

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz