Szukaj

Ostropest plamisty - nieskuteczne lekarstwo na zapalenie wątroby typu C

Podziel się
Komentarze0

Silymarin bądź ostropest plamisty, popularne zioła, które ludzie zażywają na dolegliwości wątroby i chroniczne zapalenie wątroby typu C, są podobne w swoim działaniu do placebo... Wyniki badań klinicznych na ten temat zastały opublikowane w Journal of the American Medical Association.,,Pacjenci cały czas pytali mnie o ostropest plamisty. Teraz mogę mówić im z przekonaniem, że niestety, branie ostropestu plamistego nie pomoże im wyleczyć zapalenia wątroby typu C. Myślę, że te informacje pomogą skupić się pacjentom na innych sposobach utrzymania wątroby w zdrowiu, które nie będą polegać na nieskutecznych środkach” – mówi  Michael W. Fried, wiodący autor badań, profesor na University of North Carolina School of Medicine i dyrektor UNC Liver Center.

Roy Hawke, doktor, dziekan NC Eshelman School of Pharmacy jest współautorem badań.

W badaniach uczestniczyły 154 osoby z chronicznym zapaleniem wątroby typu C, które nie wykazały żadnej poprawy po konwencjonalnej terapii.


Obserwacje polegały na losowym wyborze pacjentów, którzy przyjmowali 420 lub 720 miligramów dawki z silymarinem albo placebo, trzy razy na dzień, przez 24 tygodnie.

Na koniec badania, tylko u dwóch pacjentów, z każdej trzech grup, wystąpiła normalizacja lub 50% spadek poziomu surowicy aminotransferazy alaninowej (ALT).  Niski poziom ALT występuje w normalnej krwi, podczas gdy podwyższony świadczy o uszkodzeniu bądź schorzeniu wątroby.

Nie było żadnych różnic w reagowaniu na przyjmowane leki pomiędzy trzema grupami. Niezmienna pozostała również jakość życia.

Wiele innych leków z ostropestem plamistym jest dostępnych w Ameryce bez recepty. W badaniach używano bardzo wysokiej jakości kombinacji europejskich, które zostały rozdzielone w dawkach o 3 lub 5 razy większych niż tradycyjnie.

,,To była, jak do tej pory, najsilniejsza i najbardziej metodologiczna próba kliniczna z silymarinem jako lekiem na chroniczne zapalenie wątroby typu C. Stwierdziliśmy, że nie ma to większego znaczenia dla surowicy ALT lub poziomów wirusa zapalenia wątroby typu C. To była dla nas niespodzianka. Oczekiwaliśmy jakiegokolwiek efektu” – przyznaje Fried.

Komentarze do: Ostropest plamisty - nieskuteczne lekarstwo na zapalenie wątroby typu C

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz