Szukaj

Oparzenie 2 stopnia

Wysoka temperatura ma bardzo szkodliwy wpływ na skórę. Oparzania 2 stopnia zdarzają się dość często. W związku z tym warto wiedzieć, jak zachować się w sytuacji kryzysowej i, co ważniejsze, jak sprawnie pomóc poszkodowanemu. W tym artykule przekażemy najistotniejsze informacje dotyczące oparzeń 2 stopnia.

Oparzenie 2 stopnia

Zbyt długi pobyt na słońcu lub rozlany wrzątek to najczęstsze przyczyny oparzenia 2 stopnia. Każdy prawdopodobnie miał kiedyś oparzenie 2 stopnia, ale może nie do końca zdawał sobie z tego sprawę. Rozpoznanie rodzaju oparzenia zaraz po zdarzeniu jest niezwykle ważne. To, czy właściwie ocenimy obrażenie i w związku z tym udzielimy odpowiedniej pomocy, wpłynie na czas gojenia się rany i pozwoli zmniejszyć stopień uszkodzenia skóry. Dlatego, szybkość i jakość pierwszej pomocy są tak istotne.

Objawy oparzenia 2 stopnia

Oparzanie 2 stopnia zaliczane jest do oparzeń powierzchniowych. Dotyczą one naskórka, a także części skóry właściwej. Główną cechą charakterystyczną dla oparzenia 2 stopnia jest to, że w ciągu 24 godzin od oparzenia, pojawiają się na skórze pęcherze z płynem surowiczym. Oprócz tego, poparzone miejsce jest bardzo obolałe, opuchnięte, mocno zaczerwienione, ale też wrażliwe na dotyk, ciepło a nawet na ruch powietrza. Koniecznie też trzeba zwracać szczególna uwagę na ewentualne zanieczyszczenia, ponieważ przez uszkodzoną skórę mogą dostać się bakterie chorobotwórcze. Często jest to przyczyną zakażenia oraz znacznie spowalnia proces odnowy naskórka.

Jeśli chodzi o czas gojenia ran, to zależy on w dużym stopniu od indywidualnych zdolności regeneracyjnych organizmu. Zazwyczaj trwa to od 7 do 21 dni. Po oparzeniu 2 stopnia na ogół nie dochodzi do powstawania blizny w uszkodzonym miejscu, jednak nie zawsze tak jest. Zależy to w dużej mierze od stopnia naruszenia skóry właściwej. Należy także zaznaczyć, że podstawowym warunkiem do całkowitej regeneracji tkanek jest nieuszkodzenie mieszków włosowych. To bardzo ważne, ponieważ gojenie takich oparzeń polega na pokrywaniu się ran naskórkiem, który powstaje z podziałów komórek nabłonkowych tych właśnie mieszków.

Można wyróżnić dwa rodzaje oparzania 2 stopnia:

  • powierzchniowe (2 a) - obejmuje naskórek oraz część skóry właściwej, miejsce oparzenia jest bardzo bolesne, zaczerwienione i tworzą się pęcherze. Gojenie rany trwa ok. 3 tygodni, bez powstawania blizn;
  • głębokie (2 b) - zajmuje naskórek oraz pełną grubość skóry właściwej. Skóra w poparzonym miejscu jest biała, ból jest mniejszy ze względu na uszkodzone receptory i zakończenia nerwowe. Proces gojenia trwa znacznie dłużej i często pozostają blizny.

Oparzenie 2 stopnia - przyczyny

Oparzenie 2 stopnia jest potocznie nazywane oparzeniem domowym. Jesteśmy na nie narażeni właściwie codziennie.

Ze względu na przyczyny oparzenie 2 stopnia podzielić możemy na:

  • oparzenie termiczne - jedne z najczęstszych oparzeń, mających miejsce w warunkach domowych. Przy oparzeniach gorącymi płynami lub parą wodną należy szybko reagować, gdyż może dojść do nieodwracalnego zniszczenia tkanek. Już temperatura powyżej 55ºC powoduje uszkodzenie białka i martwicę skóry. Bardzo niebezpieczne jest oparzenie gorącym tłuszczem, ponieważ jego temperatura może sięgać aż do 200ºC. Jednocześnie tłuszcz słabo przewodzi ciepło i w tym przypadku próba schodzenia skóry wodą nie jest najlepszym rozwiązaniem. W momencie, kiedy polejemy oparzone miejsce zimną wodą, na powierzchni skóry powstaje warstwa zwartego zimnego tłuszczu, który jednak pod spodem, przy samej skórze nadal będzie bardzo gorący;
  • oparzenie domowymi środkami chemicznymi - podczas oparzenia substancjami chemicznymi do skóry dostają się silnie żrące związki, takie jak kwasy, nadtlenek wodoru albo sole metali ciężkich. Takie oparzenia powodują silny, piekący ból, ostre zaczerwienienie, zmiany koloru skóry oraz nierzadko łuszczenie się naskórka;
  • oparzenie prądem elektrycznym - tego typu oparzenia stanowią największe zagrożenie dla życia. Z pozoru nie wydają się być szczególnie groźne, ale mają wpływ nie tylko na skórę, ale też na mięśnie, narządy wewnętrzne oraz tkanki podskórne. Stopień oparzeń w tym przypadku zależy od napięcia i natężenia prądu, grubości naskórka oraz wilgotności powierzchni ciała;
  • oparzenie słoneczne - pojawia się wciągu kilka godzin po kąpieli słonecznej. Objawia się pieczeniem i zaczerwieniem skóry, a po kilku dniach pojawiają się pęcherze i zaczyna łuszczyć się naskórek.

Pierwsza pomoc przy oparzeniu 2 stopnia

W przypadku oparzeń szybka pierwsza pomoc jest niezwykle istotna, ponieważ to od niej w dużej mierze zależy, jak duże będą obrażenia i jak szybko nastąpi regeneracja uszkodzonych tkanek. Na szczęście w przypadku oparzenia 2 stopnia rzadko kiedy pomoc lekarza jest niezbędna.

Najważniejsze to ochłodzić poparzoną partię skóry, polewając ją zimną bieżącą wodą przez 15 - 30 minut, w zależności od intensywności obrażeń. Bardzo istotne jest, aby nie przykładać lodu. Następnie można nanieść na uszkodzone miejsce preparat na oparzenia skórne. Ma on na celu uśmierzyć ból, wspomóc regenerację skóry oraz zapobiec powstawaniu pęcherzy. Jeśli pomimo tego pęcherze się pojawią, to absolutnie nie można ich przebijać. Należy wówczas przyłożyć jałowy kompres, aby ochronić skórę przed dodatkowym bólem i podrażnianiem. Ponadto można doraźnie zażywać leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Autor: Joanna Madej

Komentarze do: Oparzenie 2 stopnia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz