Szukaj

Odżywianie mózgu: anatomiczna łamigłówka i ewolucja

Podziel się
Komentarze0

Publikując swoje prace w naukowym Nature, badacze szwajcarscy wykazali, poprzez badania anatomiczne wielkiej liczby tusz zwierzących, że odkładanie tłuszczu szkodzi rozwojowi mózgu – z wyjątkiem ludzi i waleni. A także to, że zredukowany przewód pokarmowy niekoniecznie jest potrzebny, żeby szybko odżywiać mózg.


Według powszechnej hipotezy, w organizmach rozwiniętych, istnieje kompromis między rozwojem niektórych organów, ponieważ nie wszystkie mogą się rozwijać tak samo, a to ze względu kosztów energetycznych.

W szczególności chodzi tutaj o duży mózg, który ma iść w parze z krótkim jelitem. Krótkie jelito ma przyśpieszać przesyłanie pokarmu do mózgu, który jest wielkim pożeraczem energii.

Ale specjaliści od naczelnych z uniwersytetu w Zurichu w Szwajcarii porównali – u jakiejś setki gatunków ssaków, poczynając od jelenia, kończąc na ryjówce – wagę mózgu oraz wagę ciała, wyłączając jednocześnie tłuszcz, który czasami reprezentuje nawet aż do 1/3 masy ciała zwierzęcia. Taka ilość tłuszczu, co oczywiste, może zafałszować wyniki.


W ten sposób, badaczom ze Szwajcarii udało się wykazać, że rozmiar mózgu nie jest w negatywnej korelacji z masą innych organów. A ssaki mają mózgi relatywnie duże. A także, mają tendencję do posiadania nieco większego układu pokarmowego.

Zespół szwajcarskich naukowców, którymi kierowała pani Karin Isler, odkrył poza tym jeszcze inną korelację, raczej zaskakującą: im więcej dany gatunek może odłożyć tłuszczu, tym mniejszy jest jego mózg. Nie mająca wielkiego zapotrzebowania na składniki odżywcze, ale po prostu bardzo ciężka do przetransportowania, tkanka tłuszczowa wywołuje w efekcie bardzo dużą konsumpcję energii – której w ostatecznym efekcie będzie za mało, aby rozwinął się duży mózg.

Z dwoma wyjątkami: człowiek, którego dwunożność, prawdopodobnie mniej konsumująca energię niż inne typy lądowej lokomocji, ma przyzwalać na lekką nadwagę z powodu rezerw tkanki tłuszczowej; oraz walenie, przenoszone przez wodę. Ci dwaj mistrzowie w dziedzinie mózgowej, mogą liczyć na swoje rezerwy tłuszczu, aby funkcjonowało zarówno ich ciało, jak i ich myśl.

Komentarze do: Odżywianie mózgu: anatomiczna łamigłówka i ewolucja

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz