Szukaj

Odtwarzacze muzyczne z czasem uszkadzają słuch

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy donoszę, że przenośne odtwarzacze muzyczne stanowią poważne zagrożenie dla słuchu, jeśli muzyka jest na nich odtwarzana zbyt głośno i zbyt długo. Badanie, które trwało 24 lata objęło 8710 dziewcząt o średniej wieku 16 lat. Dziewczęta pochodziły z biednych rodzin, a ich słuch badano, gdy odwiedzały ośrodek opiekuńczy znajdujący się w północnowschodnich Stanach Zjednoczonych.W latach 1985-2008 zaobserwowano u dziewcząt prawie podwójny wzrost poziomu — częsty skutek nadmiernego wystawienia na działanie hałasu — z 10,1 do 19,2 procent.

W latach 2001-2008 czterokrotnie wzrosła liczba dziewcząt posiadających przenośne odtwarzacze — z 18,3 do 76,4 procent. Jak wykazało badanie, w tym samym okresie stwierdzono wzrost liczby przypadków upośledzenia słuchu na tony wysokie z 12,4 do 19,2 procent, a liczba dziewcząt z szumem usznym niemal potroiła się z 4,6 do 12,5 procent.

Dziewczęta słuchające muzyki z przenośnych odtwarzaczy były o 80% bardziej podatne na uszkodzenie słuchu niż osoby nie używające urządzeń tego typu. 99,7% dziewcząt u których stwierdzono szum uszny korzystało z odtwarzaczy.


Jednak jak podkreśliła Abbey Berg, profesor biologii i nauk medycznych na Pace Unversity w Nowym Jorku, podczas gdy wyniki badań pokazują związek pomiędzy przenośnymi odtwarzaczami muzyki a problemami ze słuchem, nie wskazują one związków przyczynowo-skutkowych.

Prof. Berg dodała, że prócz wystawienia na działanie hałasu z odwarzaczy muzycznych istotną rolę mogą w tym przypadku odgrywać również inne czynniki takie jak ubóstwo, niska jakość powietrza, uzależnienia czy zachowania zagrażające zdrowiu.

Wyniki badań, które opublikowano w internecie 31 sierpnia z wyprzedzeniem w stosunku do wychodzącego niedługo wydania magazynu Journal Adolescent Health, to według prof. Berg ostrzeżenie, iż należy edukować młodych ludzi bezpiecznego korzystania z przenośnych odtwarzaczy muzyki.

– Należy do nich dotrzeć w młodszym wieku, kiedy to są znacznie bardziej skłonni do słuchania tego typu porad – dodała prof. Berg.

Komentarze do: Odtwarzacze muzyczne z czasem uszkadzają słuch

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz